Број на текстови објавени денес: 0Македонија

Вести од Македонија

mijal(1)
Македонија

Поништен дипломатскиот пасош на Мијалков

Поништен е дипломатскиот пасош на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, потврдија од Министерството за надворешни работи. Пред два дена Мијалков …

Читај Повеќе 0 Comments
DSC_0925
Македонија

ДАЛИ ПРАТЕНИКОТ АЛЕКСАНДАР НИКОЛОВСКИ ИМА ДИВОГРАДБИ НА ОХРИДСКО ЕЗЕРО,КОЈ САКА ДА ГИ ЛЕГАЛИЗИРА ПО 1 ЕВРО??

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесоа измени на законот за постапување со бесправно изградени објекти долж Охридското Езеро. Законот ќе важи ретроактивно!Овој Закон помина по …

Читај Повеќе 0 Comments
Sredba_Plevneliev01
Македонија

Иванов-Плевнелиев: Да се интензивираат преговорите за договорот за добрососедство

„Бугарија е подготвена во секој момент да излезе со поддршка за Македонија и во НАТО и во европските интеграции. За преговорите за договорот за добрососедство …

Читај Повеќе 0 Comments
24146mala
Македонија

Рома С.О.С. бара да се утврди причината за смртта на 3-годишното девојче

Здружението Рома С.О.С. кое работи на остварување и заштита на правата на Ромите апелира до сите надлежни институции, посебно до Основното јавно обвинителство да преземат …

Читај Повеќе 0 Comments
12067788_10207355901710308_2130795902_n
Македонија

Професионалните војници пет дена штрајкуваат со глад

Веќе петти ден наспроти Собранието штрајкуваат со глад двајца професионални војници, членови на Синдикатот на професионални војници и собираат потписи за поддршка. – Досега ниту …

Читај Повеќе 0 Comments
grabez1
Македонија

Ја ограбил „Стопанска банка“ во Ѓорче Петров па влегол во престрелка со полицијата

Вооружен разбојник ја ограбил филијалата на „Стопанска банка“ во скопската населба Ѓорче Петров, по што во престрелка со полицијата бил ранет. Според првични информации, тој …

Читај Повеќе 0 Comments

Бизнис

Бизнис вести

plata-clenovi-slika
Бизнис

Инбокс 7: Петте бирократи кои земаат поголема плата од премиерот

Членовите на Советот за јавни набавки (Ивица Костојчиноски, Златко Арсов, Зоран Трајановски, Суад Зејнуловиќ и Борче Христов) имаат повисоки плати дури од претседателот, шефот на …

Читај Повеќе 0 Comments
download
Бизнис

Германија ќе има потреба од 38.000 учители и воспитувачи поради бегалците

Германија ќе има потреба од нови 38.000 учители и воспитувачи во детските градинки за подобра интеграција на бегалците во општеството, соопшти денеска синдикатот на учители, …

Читај Повеќе 0 Comments

Балкан

Вести од балканот

вуциц(3)
Балкан

Вучиќ на шест месеци ги замрзна односите со албанскиот амбасадор

Србија не сака да ги влошува односите со Албанија, но однесувањето на албанскиот амбасадoр во Белград, Илир Бочка, е недипломатска постапка,  изјaви српскиот премиер Александар …

Читај Повеќе 0 Comments
jahjaga(9)
Балкан

Јахјага го осуди солзавецот на опозицијата во Парламентот

Косовската опозиција денеска пушти солзавец во Парламентот за да блокира жестоко оспоруван предлог закон, што предизвика критики од страна на Владата, пренесе ДПА. Владата соопшти …

Читај Повеќе 0 Comments


Свет

Вести од светот


Хроника

Вести од Хроника

фото Кабаковой М.
Култура

Светлана Алексијевич добитничка на Нобеловата награда за литература

Белоруската писателка Светлана Алексијевич е годинашната добитничка на Нобеловата награда за литература, соопшти Кралската шведска академија на науките. Наградата Алексијевич ја доби поради нејзиното „полифонско …

Читај Повеќе 0 Comments
Kameren orkestar na Makedonskata filharmonija,solist Ismail Lumanovski 1
Култура

Камерниот оркестар на Македонска филхармонија со успешен настап во Њујорк

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија вчеравечер имаше успешен настап во салата “Меркин” во Кауфман центарот во Њујорк. Концертот кој му претходи на настапот на оркестарот …

Читај Повеќе 0 Comments
krug
Култура

„Магичен круг“ од Христо Петрески објавена на македонски и бугарски јазик

Поетската книга „Магичен круг“ од Христо Петрески деновиве излезе од печат во Бугарија. Книгата е објавена двојазично на бугарски и македонски јазик. Автор на преводот …

Читај Повеќе 0 Comments

Технологија


Град

Градски вести

обиколница1(1)
Градски вести

Скопската обиколница од пладнево отворена за сообраќај

Од 12.30 часот сообраќајот на обиколницата околу Скопје е нормализиран, соопшти АМСМ. Претходно, од рано утрово, обиколницата беше затворена заради потребите на снимањето на францускиот …

Читај Повеќе 0 Comments
gruevski-koce-i-todorovic
Градски вести

ВМРО-ДПМНЕ го брани Коце, а Коце тврди дека нема вина за улицата на Кејот

Најавата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека ќе се донесе забрана за градба е надвор од нивната ингеренција …

Читај Повеќе 0 Comments

Досиеа

DSC_0920
Досиеја

НА ВЛАСТА ИМ ПРОТЕЧЕ НИЗ ПАНТОЛОНИ ОД „БОМБИТЕ“,БАРААТ ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА НА НИВНА ОБЈАВА..

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се …

Читај Повеќе 0 Comments
20fe71de-7d9f-41e8-8c88-ba6f4ce12b5b-pasosi
UncategorizedДосиеја

НИКОЈ НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ ИЗДАЛО МНР ЗА 9 ГОДИНИ НА ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЛЕДУВА?!

По информацијата дека Сашо Мијалков извадил дипломатски пасош, се отвараат низа прашања за кои јавноста мора да добие одговор (секако), пред да биде поднесена кривична …

Читај Повеќе 0 Comments

Macedonia 4 Ever

studenti od-
МакедонијаТуристички агенции

ГАЛЕРИЈА „Виша математика“ и цвеќе за полицајците од студентите

Учебник „Виша математика“ и цвеќе им донесоа денеска на полицајците од кордонот пред Собранието членови на Студентскиот пленум. Дел од нив беа сведоци на полициската …

Читај Повеќе 0 Comments
imgres
Занаетчиски дејностиУслужни дејности

БЕТОНСКИ БАЗИ , ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА ГОТОВ БЕТОН И ДРУГИ УСЛУГИ

ЦАР ТРАНС ДООЕЛ ОХРИД ДЕЈНОСТ : ИЗВЕДБА И УСЛУГИ ВО ГРАДЕЖНИШТВО ОПРЕМА: БЕТОНСКА БАЗА,ТРАНСПОРТНИ КАМИОНИ -МИКСЕРИ,БЕТОНСКА ПУМПА, БАГЕРИ И ОСТАНАТО. ВРШИ: 1.ПРОИЗВОДСТВО И ТРАНСПОРТ НА …

Читај Повеќе 0 Comments
url
Превоз на патнициУслужни дејности

ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ ВО ВНАТРЕШЕН И НАДВОРЕШЕН СООБРАЌАЈ

ПУПЕ КОМПАНИ ,ДЕЈНОСТ -ПРЕВОЗ НА ПАТНИЦИ Нјамодерни и најлуксузни превозни срдтсва,Автобуси и минибуси Врши:Превоз на патници во внатрешен и надворешен сообраќај,организиран превоз на патници по …

Читај Повеќе 0 Comments

Забава

Вести од забава


спорт

Вести од спортот

Translate »