More

  Сликата на Пикасо е продадена за речиси 140 милиони долари, но рекордот го држи неговото друго ремек дело

  spot_img

  Ремек-делото на Пабло Пикасо „Жена со часовник“ од 1932 година е продадено за речиси 140 милиони долари на аукција во Њујорк.

  Тоа е второто најскапо дело на Пикасо продадено на аукција, достигнувајќи цена од 139,4 милиони долари, објави аукциската куќа Сотби. Во 2015 година, „Жените од Алжир“ на Пикасо беше продадена на аукцијата на Кристи во Њујорк за 179 милиони долари.

  Сотби вели дека сликата од 1932 година, портрет на неговата љубовница Мари-Терес Валтер, била купена од колекционерката Емили Фишер Ландау во 1968 година. Таа седела над каминот во нејзиниот стан во Њујорк со години. Сè уште не е откриено кој ја купил сликата во средата.

  Покрај Пикасо, на дводневната аукција пред традиционалната есенска распродажба следната недела ќе бидат продадени уште околу 120 други дела.

  Кон крајот на 1960-тите, по кражбата на накит, Ландау добил голема сума од осигурување и почнал да купува уметнички дела. Со текот на годините, таа ја собра една од најважните светски колекции на модерна уметност, вклучувајќи дела од Џорџија О’Киф, Агнес Мартин, Кит Харинг, Роберт Раушенберг, Сај Твомбли и Роберт Мепплторп.

  Извесно време, Ландау водеше и музеј во областа Квинс во Њујорк. Таа почина во март на 102-годишна возраст.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img