More

  Курти најави легализација на истополовите бракови во мај

  spot_img

  Косовскиот премиер Албин Курти изјави во Берлин дека Косово ќе ги исполни сите услови за да стане членка на Советот на Европа и дека во мај ќе ги легализира истополовите синдикати и ќе работи на задоволување на правата и потребите на малцинските етнички заедници, вклучително и српската малцинство.

  „Косово ќе направи напори наскоро да стане втората земја на Западен Балкан, по Црна Гора, која на своите граѓани им го гарантира правото на истополово животно партнерство. Ќе работиме напорно да го поминеме во блиска иднина“, рече Курти во германскиот Бундестаг.

  На маргините на вчерашната средба, организирана од германската владејачка социјалдемократска СПД, по повод 75-годишнината од основањето на Советот на Европа, тој за порталот Euractiv Germany изјави дека, за разлика од 2022 година, сега има поддршка од мнозинството пратеници на неговата партија Самоопределување да гласаат за легализација на истополовите синдикати.

  Курти изрази уверување дека предлогот ќе биде усвоен во парламентот, иако треба уште да убеди единаесет пратеници да гласаат за него. Тој додаде дека одлуката на владината седница за ова прашање е веќе усвоена.

  Еурактив пишува дека воведувањето на истополови бракови би било голем чекор бидејќи Косово ќе стане првата земја со мнозинско муслиманско население што ќе го стори тоа.

  Косовскиот премиер рече дека влезот во Советот на Европа е првиот чекор кон влезот во Европската унија. Во својот говор тој потсети дека во април пред 75 години, во 1949 година, беа создадени две институции кои ја трансформираа европската историја – НАТО и Советот на Европа, кои ги опиша како столбови на демократскиот мир во Европа, соопшти неговиот кабинет.

  Во својот говор тој ја истакна посветеноста на Косово на „демократските вредности и принципи, владеењето на правото, заштитата на човековите права и обрнувањето внимание на потребите на немнозинските заедници“.

  „Ние исто така ќе дадеме приоритет на отворените прашања со кои се соочуваат нашите малцинства, нивните права и нивните потреби, вклучително и малцинството на косовските Срби. А ние работиме на тоа со пратениците во германскиот Бундестаг, за да скицираме нови и големи иницијативи“, рече Курти.

  Тој додаде дека неговите состаноци во Берлин „биле многу охрабрувачки“ и дека ќе побара од „Германија и германските пријатели да помогнат“ за приемот на Косово во Советот на Европа да се стави на дневен ред на претстојниот состанок на министрите за надворешни работи на членката. држави и да ги убеди другите .

  Курти во Берлин привремено разговараше со копретседателот на СПД Ларс Клингбејл и со функционерот на таа партија Франк Швабе, кој е и шеф на германската делегација во Советот на Европа.

  Утрото на 25 април, за време на работниот појадок во фондацијата „Бертелсам“, тој се сретна и со првиот човек на Европската иницијатива за стабилност (ЕСИ) Џералд Кнаус и извршната директорка на фондацијата, Даниела Шварцер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img