More

  Клоцаа и фрлаа цвеќиња и свеќи оставени за убиената девојка во центарот на Белград

  spot_img

  Непознат млад човек фрлал цвеќиња и ги зел знамињата кои синоќа биле оставени за убиената осумнаесетгодишна девојка Н.М. на Плоштадот на Републиката во Белград, а потоа му се придружиле и други лица.

  Синоќа неколку десетици граѓани се собраа на Трг република и запалија свеќи за убиениот Н.М. чие тело беше пронајдено вчера во центарот на Белград.

  На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како непознат млад човек, како и обично, фрла цвеќиња и знамиња кон споменикот на принцот Михаил.

  Во коментарот што го придружува видеото, се наведува дека му се придружиле и други луѓе кои фрлале свеќи и цвеќиња.

  Телото на лицето за кое се сомневаат дека е осумнаесетгодишниот Н.М. од Ковиље, вчера бил пронајден во улицата Цара Лазар во центарот на Белград.

  Полицијата го уапсила убиецот кој веднаш по апсењето признал дека го сторил делото.

  „Beograde Pride“ апелираше до медиумите да се придржуваат до професионалните и етичките стандарди дефинирани со новинарскиот кодекс кога пишуваат за овој случај и да не ја искористуваат растечката нетрпеливост кон ЛГБТИ+ заедницата „заради сензационалистичко известување“.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img