More

  Три украински термоелектрани беа оштетени во новите руски напади

  spot_img

  Украинските сили собориле 84 од 99-те беспилотни летала и проектили кои руската армија ги истрелала над Украина во текот на ноќта, јавува француската новинска агенција АФП, јави од Киев. И покрај тоа, во нападите беа оштетени три украински термоелектрани, а неколку лица беа повредени.

  Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека руските напади биле насочени кон цели во 10 региони низ целата земја, при што биле оштетени три електрани и неколку станбени згради и повредени се неколку луѓе.

  Украинската енергетска компанија ДТЕК, еден од главните снабдувачи со електрична енергија во земјата, потврди дека биле нападнати три нејзини термоцентрали. „По нападот веднаш почнавме да ги отстрануваме последиците“, напиша компанијата во онлајн издание, додавајќи дека во нападот е оштетена енергетската инфраструктура, а повреден е и еден од работниците.

  Сепак, ДТЕК не соопшти кои термоелектрани биле цел на нападот. Украинскиот министер за енергетика Херман Халушченко, според АФП, рекол дека станува збор за „енергетска инфраструктура во регионите Дњепропетровск, Полтава и Черкаси“.

  Во последните недели Русија ги засили воздушните напади против Украина, особено врз енергетската инфраструктура, како одговор, меѓу другото, на зголемувањето на бројот на загинати од украинските напади врз руските погранични региони.

  Како резултат на руските воздушни напади во Украина, во четвртокот доцна навечер ги активираше своите воздухопловни сили и соседна Полска, а денеска повторно го намали нивото на тревога. Полската армија објави дека тоа е „уште една ноќ на зголемена подготвеност на полската и сојузничката одбрана“, објави полската новинска агенција ПАП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img