More

  Ова е најпосетуваниот град во светот во 2023 година

  spot_img

  Тој е магнет за патниците и туристите од Велика Британија ширум светот, благодарение на неговата богата култура, историја и географија кои го прават уникатен и фасцинантен.

  Според статистичките податоци, минатата година најпосетен град во светот бил турскиот Истанбул, пишува Б92.

  Според податоците на компанијата за истражување на пазарот Euromonitor International, во текот на 2023 година оваа метропола била домаќин на дури 20,2 милиони посетители.

  Не е изненадување што Истанбул го зазема првото место, со оглед на неговата архитектура, фасцинантна историја, плус неверојатни деликатеси и чај.

  Ли Добсон, основач на туристичката страница Travel City, рече дека Истанбул е магнет за патниците и туристите од Велика Британија ширум светот, благодарение на неговата богата култура, историја и географија што го прават уникатен и фасцинантен.

  „Сместен на два континента, Европа и Азија, Истанбул нуди неспоредлив спој на источните и западните традиции, видливи во неговата архитектура, традиции и секојдневниот живот“, објасни тој.

  По Истанбул, на листата на најпосетувани градови се наоѓа Лондон, кој го зазеде второто место, потоа Дубаи на трето и уште една турска дестинација – Анталија, која е на четврто место, пренесува Метро.

  Список на најпосетуваните градови во светот
  – Истанбул

  – Лондон

  – Дубаи

  – Анталија

  – Париз

  – Хонг Конг

  – Бангкок

  – Њујорк

  – Канкун

  – Мека

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img