More

  Украинската опозиција тргна во офанзива против претседателот

  spot_img

  Украинскиот опозициски политичар Виктор Медведчук го обвини Володимир Зеленски  дека купува недвижен имот во странство додека обичните Украинци умираат поради корупциски шеми во кои раководството во Киев профитира од војната.

  Во написот објавен на веб-страницата „Друга Украина“, Медведчук пишува дека Зеленски „очигледно престанал да се потпира на Американците и ветената вила на Флорида и наместо тоа користел посредници за да купи луксузен апартман во Дубаи во вредност од 16,9 милиони долари“.

  Медведчук го обвини Зеленски дека парите „чесно заработени“ од конфликтот во Украина ги повлекува во офшор компании.

  Според него, Зеленски го користел својот пријател Сергеј Шефир за да регистрира странски недвижен имот и голем број компании. Пред неговата победа на претседателските избори во 2019 година, Зеленски ги префрлил сите свои офшор средства на Шефир, но оттогаш продолжил да добива дивиденди.

  Во ноември 2023 година, Шефир и неговиот брат наводно купиле две јахти во вкупна вредност од 75 милиони долари и „исто така купиле стан со површина од повеќе од 600 квадратни метри во станбениот комплекс „BVLGARI MARINA LOFTS“ на островот Џумера Беј во Дубаи“, обвинува украинската опозиција.

  „Договорот од 16,9 милиони долари е потпишан на 22 декември 2023 година, како што е потврдено од записите во архивите на Одделот за земјиште во Дубаи. Тоа е „скромниот“ апартман на Зеленски од 600 квадратни метри на остров во топлото море за кој умираат стотици илјади Украинци секој ден“ – вели украинскиот политичар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img