More

  Израел ќе одговори на иранскиот напад. Како, сè уште не е јасно

  spot_img

  Воениот кабинет на Израел вчера неколку часа дебатираше за одговорот на неодамнешниот ирански напад. Началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили Херци Халеви изјави дека ќе одговорат на нападот, но не се знае како и кога.

  Во текот на три часа од дебатата во понеделникот, воениот кабинет на Израел разгледа неколку опции. По средбата, останува нејасно во каква форма ќе одговорат и дали овој одговор ќе биде таков што спиралата на насилство може да прерасне во регионална војна од целосен обем.

  Иако сојузниците на Израел силно ги осудија акциите на Иран, тие ја повикаа владата на Бенјамин Нетанјаху да одговори воздржано за да избегне поширок регионален конфликт.

  И покрај тоа што Иран посочи дека случајот со овој напад, кој беше одмазда за наводниот израелски напад врз иранската амбасада во Дамаск, е затворен, шефот на израелската армија Херци Халеви вчера изјави дека ќе одговорат на напад. „Ќе одговориме на истрелувањето на толку многу ракети, наведувани проектили и беспилотни летала на израелска територија“, неговата изјава ја цитира Би-Би-Си. Тој не прецизираше како ќе одговорат, ниту кога.

  Поранешниот шеф на ЦИА, генерал Петреус, изјави за Би-Би-Си дека израелската влада разговара за тоа како да дизајнира одговор што ќе има застрашувачки ефект без „да ги влоши работите“.

  Израелската војска по нападот соопшти дека Иран лансирал повеќе од 300 беспилотни летала и проектили. Израелските сили, поддржани од САД, Велика Британија, Франција и други земји, ги соборија речиси сите пред да стигнат до нивните цели. Според Израел, нема извештаи за смртни случаи, а штетата е ограничена.

  Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со Нетанјаху по почетокот на иранскиот напад и ја потврди „цврстата посветеност на Америка за безбедноста на Израел“. Сепак, САД во неделата му кажаа на Израел дека нема да се приклучат на никаков контранапад против Иран, според висок претставник на Белата куќа. „Ние сме посветени на прекин на огнот што ќе ги врати заложниците дома и ќе го спречи ширењето на конфликтот подалеку отколку што досега“, рече американскиот претседател во понеделникот.

  Во понеделникот британскиот премиер Риши Сунак ги повика двете страни на „воздржаност“ за време на дебатата за тензиите меѓу Иран и Израел во британскиот парламент. Тој додаде дека ќе разговара со Нетанјаху за да изрази солидарност и да разговара како да се спречи „натамошна ескалација“.

  Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска на неформална видео-конференција ќе разговараат и за понатамошни активности. Се споменува и можноста за дополнителни санкции против Техеран. Членките на ЕУ, исто така, остро го осудија нападот и ги повикаа двете страни на воздржаност.

  Иранскиот министер за надворешни работи со својот кинески колега за нападот
  Министрите за надворешни работи на Иран и Кина телефонски разговараа за нападот. Хусеин Амирабдолахиан му претстави на својот кинески колега детали за нападот врз нивниот конзулат во Дамаск, тврдејќи дека Советот за безбедност на ОН не одговорил адекватно на тоа и дека Иран има право на самоодбрана како одговор на повреда на неговиот суверенитет.

  Во исто време, Амирабдолахиан ја увери подготвеноста на Иран да покаже воздржаност и нема намера дополнително да ги ескалира тензиите, велејќи дека сегашната ситуација е многу чувствителна, се вели во соопштението на кинеското министерство, како што резимира француската новинска агенција АФП. Во меѓувреме, Ванг Џи го осуди нападот врз иранскиот конзулат, кој го нарече сериозно кршење на меѓународното право и неприфатлив.

  Кина е близок партнер на Иран. САД постојано ги повикаа да го користат своето влијание врз Техеран за да ги намалат тензиите во регионот, кои во моментов се поттикнати од војната во Газа.

  Да потсетиме, вооружените напаѓачи предводени од Хамас ги нападнаа израелските заедници на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе, главно цивили, а одведоа околу 250 заложници во Појасот Газа. Израел одговори со воздушна и копнена кампања, при што загинаа повеќе од 33.000 луѓе, главно цивили, во Газа, според здравствената канцеларија на Хамас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img