More

  6 региони кои би можеле да завршат под нивото на морето до 2030 година

  spot_img

  Страшните последици од климатските промени стануваат сè поочигледни. Жртви на односот на нашиот очув кон животната средина, се и следните региони, кои наскоро би можеле да бидат поплавени од море.

  Топењето на поларниот мраз влијае на покачувањето на нивото на морето и промените во временските шеми, па крајбрежните области се уште повеќе изложени на ова прашање, кои се речиси целосно поплавени за време на монсуните, но обилните дождови.

  Италијанскиот скулптор Лоренцо Квин ја дизајнираше елоквентната скулптура Поддршка, која прикажува џиновски раце кои ја потпираат фасадата на хотелот Ка’Сагредо во Венеција, со која сакаше да го привлече вниманието на последиците од климатските промени.

  Мајами, САД
  Нивото на морето во Мајами се зголемува со алармантна брзина, што не само што предизвикува штета на локалната инфраструктура, туку и поплави, кои го отежнуваат пристапот до вода за пиење и урагани, кои предизвикуваат дополнителни штети.

  Според извештајот на Унијата на загрижени научници, Мајами е едно од местата во САД што е најмногу изложено на поплави и подигање на нивото на морето.

  Банкок, Тајланд
  Бангкок е изграден на многу мека глинена почва, која е подложна на поплави. Иако се наоѓа во внатрешноста на земјата, се наоѓа во ниска делта област, која е подложна на поплави поради обилните дождови и плимата и осеката.

  Истражувањата покажаа дека ова популарно туристичко место секое лето се повлекува за приближно два до три сантиметри – многу побрзо од другите соодветни места на брегот. Затоа, едно од студиите го вклучи Бангкок меѓу местата кои први ќе ги доживеат последиците од глобалното затоплување.

  Амстердам, Холандија
  Холанѓаните се експерти кога станува збор за системите за спречување поплави, бидејќи голем дел од земјата се наоѓа под нивото на морето. Затоа тие развија напреден систем на насипи и брани кои го штитат населението од подигање на нивото на морето и пораст на водата. И покрај тоа, тие беа принудени будно да ги следат и упорно да ги надградуваат системите, со цел да се спречат катастрофални последици. Многумина тврдат дека опасноста е неизбежна поради постојаното тонење на земјата како последица на климатските промени.

  Џорџтаун, Гвајана
  Кога зборуваме за области кои наскоро би можеле да потонат поради глобалното затоплување, Карибите се на врвот на листата. Најверојатно ќе биде погоден главниот град на Гвајана – Џорџтаун, кој лежи на устието на реката Демерара во Атлантскиот Океан.

  Џорџтаун со векови се бранеше од бури и други временски влијанија со огромен ѕид долг 450 километри, кој во иднина нема да биде корисен како порано.

  Њу Орлеанс, САД
  Њу Орлеанс, заедно со својата богата историја и разновидните културни настани, е една од најважните метрополи во светот. Студијата на НАСА во 2016 година покажа дека целото место лесно може да потоне до крајот на овој век.

  Во 18 век, Њу Орлеанс бил целосно над морското ниво, сто години подоцна потонал за пет проценти, а денес тој број пораснал на 50 проценти. Географската локација придонесува за непријатната ситуација, но и човечките активности, вклучително и дупчењето на нафтени извори и потрагата по природен гас.

  Прекрасната Венеција секое лето тонеше за приближно два милиметри и во лето се соочуваше со големи поплави, кои му штетат на местото и на неговите жители. Во летото 2019 година, 90 отсто од градот беше потопен, а ситуацијата дополнително беше влошена од ерозијата на крајбрежјето и испумпувањето на подземните води.

  Иако градот презеде некои важни чекори – вклучително и проект за промовирање против поплави, наречен Мозе, тој мора да ги ублажи ефектите од климатските промени во се поголем обем, што бара постојано следење и уште повеќе заштитни мерки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img