More

  Вработените во Луфтханза штрајкуваат во Германија, откажани се повеќе од 1.000 летови

  spot_img

  Копнениот персонал на Дојче Луфтханза стапи во штрајк во средата наутро, откажувајќи повеќе од 1.000 летови и зголемувајќи го прекинот на патувањето во текот на напорната летна сезона.

  Штрајкот, кој се очекува да трае до 6 часот наутро во четврток, го свика синдикатот Верди, барајќи зголемување на платите за 9,5 отсто за околу 20.000 работници.

  Овој потег ја принуди Луфтханза да ги откаже речиси сите летови во своите центри во Франкфурт и Минхен во средата.

  Штрајковите и недостигот на персонал веќе ги принудија авиокомпаниите, вклучително и Луфтханза, да откажат илјадници летови и предизвикаа повеќечасовни редици на главните аеродроми, што ги налути туристите желни да патуваат по заклучувањето на „Ковид-19“.

  Минатиот месец синдикатот Верди побара зголемување на платите за 9,5 отсто или најмалку 350 евра повеќе месечно за 12 месеци за околу 20.000 работници. Од синдикатот посочуваат дека работниците се под притисок на инфлацијата и преоптоварени поради недостиг на кадар на аеродромите.

  Луфтханза понуди зголемување од 150 евра месечно до крајот на оваа година и уште 100 евра од почетокот на 2023 година, плус зголемување од 2 отсто од средината на 2023 година, во зависност од финансиските резултати на компанијата.

  Верди ја отфрли понудата, велејќи дека таа не е доволна за неутрализирање на зголемената инфлација, која во јуни достигна 8,2 отсто во Германија.

  Верди и Луфтханза досега одржаа две рунди преговори за платите. Третиот е закажан за 3 и 4 август.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img