More

  Еден париски мост ќе го носи името на Жан Пол Белмонд

  spot_img

  Мостот во Париз познат по металната конструкција и погледот кон Ајфеловата кула на почетокот на април ќе биде преименуван во „шеталиштето Жан Пол Белмондо“ во чест на познатиот француски актер кој почина во 2021 година, соопштија градските власти.Белмондо, познат по прекарот Бебел, на тој мост снимил сцена од филмот „La peur sur la ville“ (Страв во градот) во 1975 година на режисерот Анри Вернеј. Актерот во тој филм ја играше полициската комесарка Летелије.

  Познатиот актер се повредил на таа сцена и тоа му била единствената повреда во кариерата, изјавиле градските власти и додале дека тоа место го избрале заедно со семејството Белмонд.

  Инаугурацијата ќе се одржи на 9 април, кога актерот би наполнил 90 години.

  Белмондо се прослави со улогите во филмовите на „новиот бран“ во 1960-тите, а во 1970-тите стана ѕвезда на акционите филмови. Негови најпознати филмови се „Професионалецот“, „Борсалино“, „До последен здив“ и „Човек од Рио“.

  На врвот на неговата кариера, Французинките често го споредуваа Белмон во однос на неговата убавина со неговиот малку помлад филмски колега Ален Делон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img