More

  Украина веќе добила проектили со голем дострел

  spot_img

  САД испратија проектили со голем дострел АТАКМС во Украина за употреба на нејзина територија, а оружјето пристигна во земјата овој месец, соопшти денеска Стејт департментот.

  – Можам да потврдам дека САД ѝ дадоа на Украина АТАКМС со голем дострел по директна наредба на претседателот – изјави на брифинг портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател.

  Оружјето беше дел од мартовскиот пакет помош за Украина, а не од штотуку одобрено од Конгресот и потпишан од претседателот Џо Бајден, но „не го објавивме ова на почетокот за да ја одржиме оперативната безбедност за Украина на нивно барање“, нагласи Пател додавајќи дека „ракетите пристигнале во Украина овој месец“.

  Белата куќа претходно потврди дека САД испратиле варијанта на АТАКМС со помал дострел во Украина, што може да помине 165 километри, но типот со најголем дострел може да погоди цели до 300 километри.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img