More

  Илјадници деца умираат секој ден поради контаминирана вода за пиење

  spot_img

  Контаминираната вода за пиење и недостатокот на санитарна инфраструктура ги загрозуваат животите на децата ширум светот, според детската агенција на ОН УНИЦЕФ.Секој ден, повеќе од илјада деца на возраст под пет години ширум светот умираат од болести предизвикани од загадена вода, недостаток на санитарни услови и лоша хигиена, објави УНИЦЕФ во понеделникот во Њујорк.

  Вкупно 190 милиони деца во 10 африкански земји се изложени на ризик, покажува новата анализа на организацијата.

  Ситуацијата е најсериозна во земјите од Западна и Централна Африка, како што се Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Чад, Брегот на Слоновата Коска, Гвинеја, Мали, Нигер, Нигерија и Сомалија.

  Многу од овие земји страдаат од нестабилност и вооружени конфликти, што дополнително го отежнува пристапот на децата до чиста вода и канализација.

  Среда е Светски ден на водата, а на тој ден во Њујорк започнува Конференцијата за вода на ОН. Целта е да се разгледа степенот до кој може да се постигнат меѓународно договорените цели, вклучително и целта за одржлив развој на ОН за пристап до чиста вода до 2030 година, пренесува Dpa.

  Според податоците на ОН, дури две милијарди луѓе во светот или секој четврти жител не може да смета на чиста вода.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img