More

  Ова е најопасното место за летување, но интересот е огромен

  spot_img

  „За оние кои сонуваат за морето: Кримските празници ве покануваат да го поминете летниот одмор на плажите на Азовското Море“. „Пространите плажи, чистото море и развиената туристичка инфраструктура нема да ве остават рамнодушни. „Најбелите плажи на Крим!

  Вака руските туристички агенции ги мамат туристите да летуваат на Крим, полуостров кој Русија го анектира во 2014 година. Иако од почетокот на сеопфатната инвазија на Путин на Украина, кримските железници и складиштата за гориво се цел на напади, локалните власти под руска контрола тврдат дека нема причина за загриженост и страв.

  Маја Ломиџе, извршен директор на Руската асоцијација на тур-оператори, тврди дека Крим оваа година ќе биде меѓу првите пет руски дестинации за одмор. „Крим е единствениот руски регион кој не ги зголеми цените во споредба со минатата година, туку ги намали“, изјави Ломиџе за „Вашингтон пост“, признавајќи дека туристичкиот проток во 2023 година ќе биде за околу 30 отсто помал од минатата година.

  Елена, 55-годишна учителка од Москва, рече дека нејзиното семејство планира да го посети Крим ова лето, како и секоја година. „Што се однесува до можните проблеми со храна, вода и струја, воопшто не сум загрижен.

  Доаѓав овде и кога имаше други, уште полоши времиња. Секако, оваа година општата состојба е вознемирувачка, верувам ли во разумност, хуманост и Бог“, рече Елена.

  Аљона, 52-годишна канцелариска менаџерка во компанија која продава и изнајмува недвижен имот, исто така планира да оди на Крим на две недели со своето семејство оваа година. Одмарањето на припоениот полуостров се чини дека ја исполнува со позитивна енергија до крајот на годината.

  „Не сум загрижен за безбедносните прашања. Убеден сум дека Крим е добро заштитен и дека ништо лошо не може да се случи таму. Разбирам дека е во тек специјална воена операција и дека беспилотните летала напаѓаат разни замоци, дури и Москва, нели мислам дека нешто лошо може да се случи на Крим. Сигурен сум дека се ќе биде во ред!“, самоуверено изјави Аљона.

  Канва
  Руската влада интензивно се обидува да создаде впечаток на нормалност додека продолжуваат украинските напади и повлекувањата на проукраинските милитанти долж нејзината граница со Украина. Еден таков обид е отворањето на летен камп во одморалиштето Евпаторија на Крим за деца од Белгород, руски регион кој беше изложен на интензивно гранатирање и напади со беспилотни летала во последните недели.

  Многу Руси решија да ги откажат резервациите за сместување на Крим по неодамнешните напади со беспилотни летала на анектираниот полуостров.

  Веднаш по почетокот на сеопфатната инвазија на Украина, властите на Руската Федерација ги прекинаа сите летови за Крим, што значи дека патниците од Русија до полуостровот можат да стигнат само со автомобил или воз.

  Патеките кон Крим беа дополнително комплицирани на 22 јуни, кога Украина истрела проектили кон мостот Чонгар. Познат како „Портата на Крим“, Чонгар е еден од ретките мостови што го поврзуваат Крим со копното. Руските железници го зголемија бројот на возови за Крим пред летната сезона, или просечното патување од Русија до Крим се уште трае два до три дена.

  Освен долгото патување, туристите се загрижени и за зголеменото присуство на војската на полуостровот. Од 2022 година, руската армија ископа десетици километри ровови долж брегот на Крим и изгради противтенковски бариери поради страв од потенцијална украинска контраофанзива.

  Поради ова, многу плажи на Крим се затворени.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски не се откажува од своите планови за повторно заземање на Крим, нагласувајќи дека војната не е завршена сè додека Крим е под руска окупација. Украинскиот полуостров Крим се наоѓа помеѓу Црното Море и Азовското Море и игра важна улога во снабдувањето на руските трупи во областа на јужна Украина.

  Бројките покажуваат дека станоиздавачите и угостителите на Крим годинава нема да можат задоволно да ги тријат рацете.

  Некои хотели со ол инклузив ги намалија своите цени до 60 отсто, или и покрај големите попусти, капацитетот за сместување е околу 40 до 50 отсто. „Обично сме полни од јуни до септември. Годинава се резервирани едвај десет отсто од собите.

  Нема никој на плажите“, изјави за Радио Слободна Европа Олга, сопственичка на сместување на Крим.

  Податоците неодамна објавени од Руската асоцијација на тур-оператори откриваат колапс на туризмот на Крим. Летово, само еден процент од руските хотелски резервации беа направени на Крим, што е пад од три проценти минатата година и 19 проценти во 2021 година.

  Исто така, 60 отсто од туристичките агенции на Крим минатата година изгубиле пари, со вкупни загуби од десет милиони долари, но приходите од туризмот паднале за околу една третина.

  „Нашите гости читаат и гледаат вести, така што нашиот оддел за резервации и поддршка добива многу телефонски повици кои прашуваат дали ситуацијата овде е безбедна. Многу посетители, загрижени поради неодамнешните напади, сега ги откажуваат своите резервации во последен момент“, призна Ана, маркетинг менаџер која работи со хотели и туристички агенции на Крим.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img