More

  Мистериозно исчезнати јахти на руски олигарх од италијанските пристаништа. Полицијата трага по нив

  spot_img

  Италијанските власти трагаат по рускиот олигарх Дмитриј Мазепин откако две негови луксузни јахти, кои беа конфискувани под санкциите на ЕУ, мистериозно исчезнаа од пристаништето во Сардинија, пишува британски Гардијан.Јахтите, двете наречени Алдабра, но со поморски знамиња на две различни земји, исчезнаа од пристаништето Олбија на Сардинија минатото лето за неколку недели една од друга. Јахтите беа одземени лани во март. Ова е прв случај во Италија Русин со замрзнати средства во земјата да ги избегне санкциите на ЕУ.

  Истрагата на финансиската полиција на Олбија откри дека првиот брод ја напуштил Олбија во јуни и застанал на малото пристаниште Бизерте во Тунис. Познато е дека втората јахта ја напуштила Олбија и се упатила кон Савона, пристаниште во северниот италијански регион Лигурија, пред да замине за Турција. Сега не се знае каде се наоѓаат јахтите и нивниот сопственик. Полицијата соопшти дека Мазепин ангажирал странска компанија, која пак ангажирала капетан од Сардинија да ги премести јахтите од Италија. Фирмата посредник и капетанот се казнети до 500.000 евра, пишува Гардијан.

  Минатата недела беше откриено и како од Марина Бетини на островот Муртер исчезна јахта на руски сопственик, а епилогот на целиот случај беше одлуката на министерот за транспорт Олег Бутковиќ да ги разреши луѓето кои ги сметаше за одговорни за ова. пропуст. Бутковиќ разреши три одговорни лица во Министерството.

  За потсетување, како дел од санкциите беа замрзнати средствата на сите руски тајкуни во ЕУ кои беа директно поврзани со режимот на Владимир Путин, вклучувајќи ја и 35-метарската јахта „Ирина ВУ“, модел „Сансикер 115“ од 2012 година. вредна пет милиони евра, која е во сопственост на фирми поврзани со Алишер Усманов и неговата поранешна сопруга Ирина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img