More

  Родова еднаквост во берлинските базени – жените сега можат да одат топлес

  spot_img

  Жените отсега ќе можат да пливаат „топлес“ – без горниот дел од костимите за капење во берлинските базени, соопшти денеска управата на базенот во германската престолнина, а одлуката е донесена во име на борбата. против дискриминацијата меѓу мажите и жените.

  Соопштението уследи откако една жена ја контактирала канцеларијата за антидискриминација во Берлин, која рече дека е дискриминирана во споредба со мажите затоа што пливаат со голи гради.

  Компанијата за управување со базени во Берлин во иднина ќе ги применува своите внатрешни прописи и прописи за капење на начин што ќе ја почитува родовата еднаквост“, се наведува во соопштението.

  Топлес пливање во иднина ќе биде возможно за жени или за „лица со женски тип на гради“, додаде берлинската администрација.

  Службата за посредување во борбата против дискриминацијата на градот Берлин „топло ја поздрави“ таа одлука.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img