More

  Измама на Фејсбук која може скапо да ве чини: Ова се знаците кои ќе ви помогнат да ја препознаете

  spot_img

  Експертите за сајбер безбедност ги советуваат корисниците на социјалната мрежа Фејсбук да внимаваат на три знаци кои можат да откријат дека се цел на измамници.

  Facebook Marketplace е еден од најпопуларните начини за купување и продавање стоки преку Интернет. Тоа го олеснува поврзувањето со луѓето, дури и ви овозможува директно да им испраќате пораки. Но, откриено е дека популарната апликација има и темна страна: измами.

  „Иако Facebook Marketplace е одличен начин за наоѓање облека, мебел и други предмети по намалени цени, постои ризик да бидете измамени, поради што е од клучно значење да бидете дополнително внимателни и како купувач и како продавач“, велат експертите за сајбер безбедност. Соопштува „Сан“.

  Знаци на измама

  Мамка
  Првиот е познат како мамка. Ова е кога ќе отидете на Marketplace и ќе најдете популарен производ достапен по ниска цена. Обично цената ќе биде толку добра што не можете да ја поминете, па праќате им порака. Меѓутоа, производот што клиентот го продава всушност не се продава.

  „Штом клиентот ќе ја намами жртвата да го купи производот, тие ќе кажат дека повеќе не е достапен, но ќе понудат сличен производ по повисока цена или понизок квалитет“, изјавија тие.

  Депозити
  Ова особено се однесува ако се работи за скап производ. Измамникот обично ќе бара од вас да ставите депозит за да гарантирате дека навистина ќе го купите предметот.

  Но, никогаш не плаќајте пред да се сретнете со продавачот,

  „Ако продавачот ве замоли да му платите депозит, најдобро е да не го правите тоа затоа што веројатно се работи за измама“, велат експертите.

  Картички за подароци
  Измамниците ќе бараат од вас да платите за производот со картички за подарок, наместо со сигурен начин на плаќање. Потоа ќе ви биде кажано да го доставите бројот на картичката за подарок пред да го испратат предметот.

  „Со прашање можеби не е она што клиентот имал намера да го купи или воопшто не добива никаков артикал“, предупредија тие.

  „Картичките за подароци не можат да се следат, поради што измамниците претпочитаат подарок картички како начин на плаќање“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img