More

  Експертите велат дека воздржувањето од секс за време на постот е лошо за здравјето. Од што се откажавте?

  spot_img

  Експертите за сексуална благосостојба ги повикаа луѓето да ги преиспитаат своите планови да се откажат од сексот за време на постот, бидејќи тоа може да направи повеќе штета отколку корист и за вашето здравје и за вашата врска.

  Започна постот, периодот на подготовка за најголемиот католички празник Велигден, кој трае 40 дена и во кој некои верници постат или се одрекуваат од нешто. И додека повеќето луѓе одлучуваат да се откажат од нешто нездраво, како слатки или брза храна, некои се обидуваат да се откажат од лошите навики.

  Ако размислувате да се откажете од сексот до крајот на следниот месец, пишува Mirror, можеби ќе сакате да размислите повторно.

  Експертите за сексуална благосостојба Калила Болтон и Холи Џексон тврдат дека (привремената) апстиненција од секс може да биде лошо за вашето здравје, и ментално и физичко, и може непотребно да ја оптоварува вашата врска.

  Зошто откажувањето од секс може да биде лошо
  Ко-основачите на сексуалната благосостојба SheSpot објаснија за Daily Star дека многубројните студии покажале дека сексот е многу корисен за нашето здравје: го подига расположението и е форма на вежбање. Сексот може да се смета за лесна вежба бидејќи согорува калории и го намалува крвниот притисок, па откажувањето од него може да значи дека треба да се физички активни на други начини за да ја надоместите загубата на активност.

  Истражувањата исто така покажаа дека сексот може да помогне во ублажување на главоболката и мигрената, додека оргазмот предизвикува телото да ослободува ендорфини и хормони, вклучувајќи го и окситоцинот, познат како хормон на љубовта. Не само што ослободувањето на ендорфин прави да се чувствувате добро, туку делува и како седатив, помагајќи ви да спиете подобро.

  И не е само вашето здравје она што може да влијае на вашата одлука да се откажете од сексот за време на постот. Здравјето на вашата романса исто така би можело да настрада бидејќи ако вашиот партнер не е задоволен со вашите нови планови, „тоа може да ја оптовари вашата врска“, предупредуваат Болтон и Џексон.

  Само затоа што експертите не препорачуваат воздржување од секс за време на постот, не значи дека не можете да влезете во периоди на целибат ако мислите дека тоа е вистинската одлука за вас.

  Сè додека двете страни се согласуваат и се согласат на пауза и се разговара за границите, откажувањето од секс може да ви помогне да излезете од „автопилот“ во кревет и може да ве направи подобар секс играч кога ќе одлучите да започнете одново. Времето без секс треба да ви даде „можност да размислите што уживате и што сакате да истражувате“, за да можете да ги размрдате работите во спалната соба.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img