More

  Турција: Шведска и Финска мора да направат повеќе за да влезат во НАТО

  spot_img

  Турција во средата соопшти дека Шведска и Финска презеле „позитивни чекори“ во борбата против тероризмот, услов што го постави Анкара за да го поддржи нивниот влез во НАТО, но дека треба да направат повеќе за да ги исполнат барањата на Анкара, рече тој во средата. шеф на дипломатијата.

  -„Новата влада во Шведска е порешителна од претходната и тоа го прифаќаме со задоволство. Направија законски измени и сето тоа се позитивни чекори“, рече министерот Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Букурешт, на маргините на состанокот на НАТО.

  На маргините на тој состанок во вторникот се сретнаа министрите за надворешни работи на Шведска, Финска и Турција.

  Но, турскиот министер додаде дека без оглед на „убавите зборови и одлучноста“ на двете нордиски земји, Турција сепак очекува „конкретни мерки“.

  Турција ги обвинува Шведска и Финска за попустливост кон Курдистанската работничка партија (ПКК) и нејзините сојузници, како што се Единиците за заштита на народот (YPG), и од мај го блокираше влезот на двете нордиски земји во Атлантскиот сојуз.

  Шведска и Финска поднесоа барање за влез во НАТО во мај, како одговор на руската инвазија на Украина.

  Унгарија, освен Турција, единствената земја во НАТО која не го ратификуваше влезот на Шведска и Финска, рече дека тоа ќе го направи во првиот дел од февруари 2023 година, изјави за новинарите во средата во Букурешт шефот на финската дипломатија Пека Хаасвисто.

  Тој додаде дека Турција се уште не одредила датум.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img