More

  Три лица починаа, а три се хоспитализирани откако бактеријата листерија навлезе во милкшејковите што се продаваат во локал за плескавици во Такома

  spot_img

  Три лица починаа, а три се хоспитализирани откако бактеријата листерија навлезе во милкшејковите што се продаваат во локал за плескавици во Такома, Вашингтон.Бактерии се пронајдени во машините за сладолед во ресторанот „Фругалс“ кои се користеле за правење милкшејкови откако персоналот не ги исчистил правилно, објави во петокот Стејт департментот за здравство на Вашингтон. Ниту една друга локација не беше погодена.

  Случаите се случиле помеѓу 27 февруари и 22 јули, а сите засегнати лица имале ослабен имунолошки систем, соопшти Министерството, пренесува Инсајдер.

  Ресторанот престана да ги користи своите машини претходно овој месец, но луѓето може да почнат да покажуваат симптоми на инфекција со листерија до 70 дена по првичната изложеност, според агенцијата.

  Во соопштението објавено на Фејсбук, Frugals објави дека ќе ја запре продажбата на милкшејк во својата продавница во Такома и на сите други локации со машини за милкшејк. Компанијата соопшти дека машините во другите продавници ќе бидат тестирани за листерија, а контаминираните машини ќе бидат дезинфицирани и повторно тестирани.

  „Срцето ни е скршено и длабоко жалиме за каква било штета што може да ја предизвикале нашите постапки“, се вели во соопштението.

  Frugals не одговори веднаш на барањето на Insider за коментар.

  Бактеријата листерија може да предизвика инфекција позната како листериоза, попозната како инфекција со листерија, според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Оваа инфекција може да биде безопасна за повеќето луѓе, но претставува ризик за оние со ослабен имунолошки систем, оние над 65 години и бремените жени и нивните новороденчиња. Околу 260 луѓе годишно умираат од инфекција. Имаше 58.717 епидемии на листерија и скоро 2.000 смртни случаи помеѓу 1998 и 2021 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img