More

  TAG

  нато

  Столтенберг: НАТО ја продолжува својата мисија на Косово

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави во средата вечерта, по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, дека НАТО ќе продолжи да го поддржува...

  Орбан сака да формира ново НАТО, но без САД. Русите се воодушевени

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја повика Европската унија да создаде безбедносно тело како НАТО, но без Соединетите Американски Држави. -„Европското НАТО би било решение. Веќе...

  Голем хакерски напад врз НАТО

  НАТО во неделата навечер потврди дека кибер инцидент влијаел врз работата на неговите веб-страници. -„Сајбер експертите на НАТО активно работат на инцидент кој погоди некои...

  Турција не може да добие американски Ф-16 додека не го одобри проширувањето на НАТО

  Американскиот Конгрес не може да ја поддржи продажбата на борбени авиони Ф-16 во вредност од 20 милијарди долари на Турција додека официјална Анкара не...

  Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

  Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави...

  НАТО е загрижен и во паника за зајакнувањето на Кина и нејзината соработка со Русија

  Сојузниците на НАТО се загрижени за брзото и нетранспарентно воено зајакнување на Кина и нејзината соработка со Русија и во средата разговараа за конкретни...

  Турција: Шведска и Финска мора да направат повеќе за да влезат во НАТО

  Турција во средата соопшти дека Шведска и Финска презеле „позитивни чекори“ во борбата против тероризмот, услов што го постави Анкара за да го поддржи...

  Се утврдува каде истреланите проектили паднале врз Полска, активиран е член 4

  Две лица загинаа во ракетна експлозија во Пржеводов, село во источна Полска во близина на границата со Украина. Полска ноќта од вторникот кон средата...

  За три дена НАТО ќе започне со вежби со употреба на американски нуклеарни бомби во Европа

  НАТО во петокот соопшти дека во понеделник ќе ја започне својата годишна нуклеарна вежба „Постојано пладне“, при што до 60 авиони ќе учествуваат во...

  Медведев: „Ќе ја видите Земјата како гори, а цементот се топи“!!!

  Кремљ во средата објави дека амбициите на Украина да се приклучи на НАТО се закана за безбедноста на Русија и дека затоа е неопходна...

  Latest news