More

  TAG

  финска

  Финскиот министер поднесе оставка по само 10 дена. Причината е бизарна

  Новиот министер за економија на Финска, Вилхелм Јунила, од националистичката Финска партија, поднесе оставка по само 10 дена на функцијата поради изјавите што ги...

  Сана Марин загуби на парламентарните избори во Финска

  Лидерот на централно-десничарската финска партија Национална коалиција Петери Орпо вечерва прогласи победа на парламентарните избори во Финска, каде се очекува да ја наследи актуелната...

  Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

  Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави...

  Турција: Шведска и Финска мора да направат повеќе за да влезат во НАТО

  Турција во средата соопшти дека Шведска и Финска презеле „позитивни чекори“ во борбата против тероризмот, услов што го постави Анкара за да го поддржи...

  Финска ги покани луѓето помлади од 40 години да купат јод, аптеките набрзо останаа без залиха

  Министерството за здравство во Финска препорача во вторник купување на една доза таблети со јод за сите лица на возраст меѓу 3 и 40...

  Сателитите забележаа необична активност на границата меѓу Русија и Финска

  Граѓаните на Финска кои живеат на границата со Русија уште од почетокот на летото предупредуваат на големи пламени на хоризонтот кои доаѓаат од новата...

  Финскиот премиер доби покана да ги посети фестивалот Sea dance и Exit

  Основачот на фестивалот Sea Dance, Душан Ковачевиќ преку својот Инстаграм профил ја покани премиерката на Финска Сана Марин да дојде на овогодинешното издание на...

  Пет земји најавија дека самите ќе забранат влез на сите Руси доколку ЕУ не го стори тоа

  Членките на Европската унија, Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Финска, кои ја делат границата со Русија, би можеле да ги спречат руските туристи да...

  Американскиот Сенат го поддржа влезот на Финска и Шведска во НАТО

  Сенатот на САД во средата го одобри пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, најзначајното проширување на 30-члената алијанса од 1990-тите, што дојде по...

  Турција останува против приемот на Шведска и Финска во НАТО

  Турција продолжува да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО, а работите не се сменија до доцна во средата навечер по...

  Latest news