More

  TAG

  Шведска

  Германија опаѓа по популарноста кај странските работници, еве кои земји се поатрактивни

  Германија е само 15-та меѓу развиените земји по атрактивност за странски работници   претприемачите, според едно истражување, додавајќи дека земјите како Нов Зеланд и...

  Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

  Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави...

  Турција: Шведска и Финска мора да направат повеќе за да влезат во НАТО

  Турција во средата соопшти дека Шведска и Финска презеле „позитивни чекори“ во борбата против тероризмот, услов што го постави Анкара за да го поддржи...

  Снегот ја парализираше Шведска – откажани летови, возови, автобуси

  Шведскиот хидрометеоролошки институт (SMHI) издаде предупредување поради снегот кој продолжува да паѓа во поголемиот дел од земјата. Поради снежните врнежи откажани се летовите, возовите...

  Обилниот снег предизвика сообраќаен хаос во Шведска

  Во главниот град Стокхолм големи количества снег ги парализираше возовите и автобусите, додека многу авиони можеа да полетаат од градскиот аеродром само со задоцнување,...

  Шведска го промени законот поради кој протестираше Ердоган за нејзин прием во НАТО

  Шведската влада во средата гласаше за уставен амандман за измена на антитерористичкиот закон, јавува Анадолија. Да потсетиме, оваа година Шведска и Финска поднесоа барање за...

  Вработените во Зоолошката градина „Скансен“ во Стокхолм, Шведска, сè уште трагаат по кралската кобра која избегала од нејзиниот терариум викендов, поради што Зоолошката е...

  Вработените во Зоолошката градина „Скансен“ во Стокхолм, Шведска, сè уште трагаат по кралската кобра која избегала од нејзиниот терариум викендов, поради што Зоолошката е делумно...

  Пожар на траектот со 300 луѓе од Шведска за Летонија

  На траектот кој превезувал речиси 300 луѓе од Шведска за Летонија избил пожар, кој брзо бил изгаснат, а нема информации за повредени. Пожарот на камионот...

  Американскиот Сенат го поддржа влезот на Финска и Шведска во НАТО

  Сенатот на САД во средата го одобри пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, најзначајното проширување на 30-члената алијанса од 1990-тите, што дојде по...

  Во Шведска, канти со сензуален глас за да се подигне свеста за чистотата

  Градските власти на Малме на југот на Шведска поставија две корпи за ѓубре кои на прв поглед изгледаат обично, но граѓанин кој фрла ѓубре...

  Latest news