More

  TAG

  турција

  Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и...

  Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и...

  28-годишникот имал извршители во Македонија, Турција, Бугарија, Србија, Унгарија…

  Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Сектор за криминалистички истраги во Оддел за сузбивање на организиран и сериозен...

  100 години модерна Турција

  Пред сто години, на 29 октомври 1923 година, Мустафа Кемал Ататурк ја прогласи Република Турција, секуларна, прозападна и, за тоа време, демократска држава создадена...

  Бесна и матна вода ги опустоши Грција, Бугарија, Турција, Шпанија… (ВИДЕО)

  Поројните поплави кои ги пустошат Грција, Бугарија, Турција и Шпанија досега однесоа неколку животи. Тие предизвикаа големи разурнувања, затворени се многу патишта, а евакуирани...

  Ваков мед е увезен од Кина, Турција, но и од Велика Британија

  Речиси половина од медот што се увезува во Европската унија е лажен, односно содржи голема количина сируп, покажа последната анализа на Европската комисија што...

  Невидена катаклизма: Смрт, болест и очај… Животот во Антакија по земјотресот

  Земјотресот што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари беше невидена катаклизма, најлошата во последните сто години, пишува Euronews.Јужниот турски град Антакија и...

  ВИДЕО Необична сина светлина уште еднаш го осветли небото во Турција непосредно пред силен земјотрес

  Сина светлина го осветли небото пред новиот земјотрес во Турција.Автомобилските камери го снимија моментот на уште еден страшен земјотрес со јачина од 6,4 степени...

  Уште едно чудесно спасување во Антакија, Турција

  Уште едно чудо се случи во Турција, откако дванаесетгодишно дете беше спасено од урнатините на зграда во Антакија, во провинцијата Хатај, 260 часа по...

  Во Турција 15 лица се уапсени поради уривање згради

  Во Турција се уапсени 15 лица под обвинение за градежни дефекти во зградите кои се урнаа во земјотресот во провинцијата Дијарбекир, јавува Анадолија. Обвинителството во...

  По 181 час под урнатините, браќата биле спасени, на денот кога мајката била погребана

  Спасувачките тимови извлекоа две момчиња, браќата Харун и Ејуфан Шерифоглу, од урнатините на зградата, неверојатни 181 час по разорните земјотреси што ги погодија јужните...

  Latest news