More

Започнува тешкото искушение на Тиeм

spot_img

Доминик Тием доживеа уште едно разочарување. Шампионот на УС Опен од 2020 година и двократен финалист на Ролан Гарос продолжува да бележи очајни резултати во 2023 година. Во првото коло на Мајами беше поразен од Италијанецот Сонего со 7:6 (9:7), 6:2.

Во првиот сет и двајцата играчи сигурно ја задржаа предноста од воведниот удар. Не беше забележана ниту една точка на прекин. Следуваше тај-брејк во кој Тим имаше сет топка на сервис на ривалот при резултат 6:5.

Тој тоа не го сфати. Италијанецот стигна до својот прв сет-поен со два врзани поени. Австриецот ја спаси, но во следниот поен Сонего прави мини брејк и потоа со свој сервис го приведува првиот сет кон крај во своја полза.

На крилата на освоениот прв дел од играта, Италијанецот брзо стигна до 4:0 во вториот сет. Тој со еден брејк намали на Тим на 4:2, но не можеше повеќе од тоа. Со уште две изедначени партии Сонего се пласира во второто коло и меч со Британецот Еванс.

Во преостанатите два меча од ноќната програма, Кокинакис спаси три меча со топка и го совлада Белгиецот Бергс со 4:6, 6:3, 7:6 (9:7), додека Аргентинецот Ечевери лесно го совлада Русинот Котов со 6:2, 6: 2.

Сите тројца претставници на Србија денеска ќе излезат на терен во Мајами во сингл. Во второто коло Ѓере од 17 часот и 30 минути игра против Синер, ривал на Кечмановиќ ќе биде Французинот Умбер од 19 часот и 30 минути, додека Лајовиќ од 20 часот и 30 минути ќе се соочи со Американецот Креси.

Натпреварите од Мајами можете да ги следите во живо на каналите на Sport Club.