More

  Салфетка со потписот на Меси продадена за вртоглава сума

  spot_img

  Салфетката на која Лионел Меси го потпиша договорот за доаѓање во Барселона во 2000 година е продадена за 760.000 фунти (околу 888.000 евра), објави британската аукциска куќа Бонамс.

  Продажната цена се очекуваше да биде во опсег од 300.000 до 500.000 фунти. Онлајн аукцијата траеше од 8 до 17 мај.

  Салфетката ја промени судбината и на клубот и на самиот Меси, кој стана еден од најголемите играчи на сите времиња“, објави Бонамс.

  Овој спомен беше внимателно чуван во сеф од Хорасио Гаџиоли, тогашниот адвокат на Меси. На салфетката не е само потписот на Меси, туку и потписите на Карлес Рексак, тогашниот спортски директор на Барселона и Хосеп Марија Мингуела, ловец на таленти кој го препознал потенцијалот на Меси.

  Салфетката, која беше потпишана на ручекот во Монџуиќ, содржи писмена обврска од Рексас.

  „Во Барселона, 14 декември 2000 година, Карлес Рексац, спортскиот директор на Барселона, се согласува, под целосна одговорност и без разлика на какви било спротивни мислења, да потпише договор со играчот Лионел Меси, под услов да се придржуваме до договорени суми“, пишувало на салфетки.

  Меси, кој оттогаш освои голем број големи титули, вклучувајќи ја Лигата на шампионите и Светското првенство, имаше само 13 години кога се приклучи на академијата на Барселона, приклучувајќи се од аргентинскиот клуб Њуелс Олд Бојс.

  Светскиот шампион во 2021 година ја напушти Барселона во Пари Сен Жермен, од каде минатата година од Мајами се пресели во Интер и сега е прва ѕвезда во МЛС лигата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img