More

  Секое утро пред појадок јадела три суви сливи: Еве што се случило со нејзиното тело после 30 дена

  spot_img

  Еве зошто сувите сливи се многу добри за здравјето.

  Сувите сливи се, без сомнение, најдоброто суво овошје, пишува Крстарица. За разлика од свежите сливи, сливите може да се чуваат околу шест месеци. Кога се чуваат во фрижидер, во затворен сад, остануваат за јадење и до една година.

  Сувите сливи содржат концентриран сорбитол и влакна, што им дава поголем лаксативно дејство од свежите сливи. И свежите и сувите сливи се вистинска ризница на калиум, влакна, витамин К, а може да се најдат и траги на магнезиум и железо.

  Во која било форма, сливата е неверојатно богата со уникатни фитонутриенти, неохлорогена и хлорогена киселина.

  Овие супстанции се класифицирани како феноли, а нивната улога како антиоксиданси е потврдена во неколку научни студии.

  Способноста на свежите и сувите сливи за подобро искористување на железото во организмот е исклучително важна, што е поврзано со витаминот Ц во плодовите на тоа овошје.

  Јадењето четири до пет сливи ви дава околу 280 mg калиум, или околу 12% од дневниот препорачан внес. Еве неколку потенцијални здравствени придобивки од јадење сливи.

  Сувите сливи како лек
  Еден од најстарите кинески лекови се прави од суви (чадени) сливи и се нарекува убаи. Овој лек ги ублажува симптомите на гадење, треска и кашлица.

  На врвот на листата од 24 видови овошје со антиоксидантна моќ е свежата слива (prunus domestica), додека сувите сливи се далеку пред сувите смокви, урмите, грозјето, кајсиите, со двојно поголема антиоксидантна моќ.

  Сувите сливи се добар извор на нерастворливи и растворливи влакна. Нерастворливите влакна помагаат во одржување на редовното празнење на дебелото црево, додека растворливите влакна помагаат во умерено варење и апсорпција на хранливите материи од храната.

  Сувите сливи исто така содржат сорбитол и хлорогена киселина, што може да ја зголеми фреквенцијата на столицата.

  Антиоксидансите и антиинфламаторните својства на сливите може да спречат губење на коскената маса и да помогнат во одржувањето на здравата густина и формирање на коските, според клиничките студии.

  Поголемите количини на витамин К во сливите исто така помагаат во подобрување на здравјето на коските.

  Само три до четири суви сливи дневно можат да помогнат во неутрализирање на клетките на штетните слободни радикали кои (негативно) влијаат на меморијата.

  Зошто треба да јадете сливи секој ден?
  Истражувањата покажаа дека флавоноидите присутни во сливите се ефикасни во заштитата од когнитивни нарушувања поврзани со стареењето.

  Редовното консумирање сливи, исто така, помага во спречување на невродегенеративни нарушувања поврзани со возраста, како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест.

  Сувите сливи можат да помогнат во намалување на нивото на гликоза во крвта и ЛДЛ холестеролот („лошиот холестерол“), додека ги штитат вашите клетки од оштетување што може да доведе до болести.

  Кога да јадете сливи?
  Јадењето суви сливи наутро е одличен начин да ги искористите придобивките од антиоксидансите за да го започнете денот. Ова може да помогне при редовно празнење на дебелото црево и да спречи запек.

  Плус, природниот енергетски поттик од сувите сливи може да ви помогне да имате попродуктивно и поенергично утро.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img