More

  Кога е најдобро време да се земе магнезиум?

  spot_img

  Магнезиумот во додатоците во исхраната постои во неколку форми. Кога е најдобро време да ги консумирате, да го извлечете максимумот од нив?

  Магнезиумот е многу важен минерал за функционирањето на нашето тело.

  Учествува во многу физиолошки процеси и е важна компонента на многу ткива. Позитивно делува на телото, бидејќи ги ублажува грчевите во мускулите, спречува мигрена, малку го намалува крвниот притисок и помага при перисталтика на цревата. И како и сите суплементи, земајте го само доколку ви недостига, советуваат експертите. Денес магнезиум може да се добие во многу додатоци во исхраната, а нутриционистите велат дека е корисно да знаете неколку работи доколку сакате да го извлечете максимумот од магнезиумот, пишува порталот N1 Загреб.

  Препорачаната дневна доза на магнезиум е 375 mg, пишува сајтот poranje.si. Оваа количина ја внесувате во вашето тело ако консумирате приближно 100 g овесна каша, шолја варен спанаќ (180 g), 2 парчиња ржан леб (64 g), кафе еспресо (30 g) или шолја варен див ориз ( 164 g).

  Кога е најдобро да се зема магнезиум?
  Во принцип, магнезиумот не е баран додаток на храна.

  Тоа значи дека не треба ни да уживате во одреден дел од денот. „Најдобро време за земање магнезиум е кога се сеќавате, но бидете доследни“, вели експертот за исхрана Кери Ганс. Се препорачува да се зема заедно со храна, бидејќи земањето магнезиум на празен стомак може да предизвика дијареа.

  Додатоци во исхраната со магнезиум го содржат овој елемент во различни форми или соединенија.

  Здравствениот инспекторат предупредува дека треба да се внимава при купување на додатоци во исхраната, особено на големо. Во нашата колумна „Продлабочено“, пишувавме и за фактот дека земањето некои додатоци во исхраната може да биде штетно. За тоа во статијата: Темната страна на антиоксидансите: зошто витаминот Ц делува како гориво за рак.

  Магнезиум оксид
  Тој е најчестиот облик на магнезиум во додатоците во исхраната, па затоа се користи и во лекови за главоболки и запек. Препорачливо е да се конзумира навечер заедно со храна, што ќе помогне за празнење на цревата следното утро.

  Магнезиум хидроксид
  Магнезиумот во оваа форма е исто така составен дел на лековите за луѓе кои страдаат од запек поради рефлукс на стомачна киселина. Се зема по потреба.

  Потребите за магнезиум зависат од возраста на поединецот, периодот на раст, физичката активност, бременоста или доењето, изложеноста на стрес, количината на потрошена течност, како и потрошувачката на одредени лекови и здравствени состојби, пишува веб-страницата poruna.si.

  Магнезиум глицинат
  Оваа форма, соединение на магнезиум и аминокиселина глицин, најчесто е дел од суплементите, кои би требало да помогнат при опуштање на напнатоста поради стрес, но и за подобар сон и расположение воопшто. Но, овој тип на дејство кај луѓето не е докажан, пишува на веб-страницата на клиниката Мајо.

  Магнезиум цитрат
  Тоа е форма на магнезиум што најлесно се апсорбира од телото. Затоа е корисен кога се зема пред и за време на мускулни напори, но после нив, бидејќи спречува грчеви во мускулите, а е ефикасен и за запек. Лесно можете да го конзумирате во секое време од денот, а најчесто предизвикува празнење на цревата за половина час до шест часа по консумирањето.

  Во секој случај важи општото правило, доколку немате недостаток на магнезиум, не земајте суплементи. Ако имате здравствени проблеми, консултирајте се со вашиот лекар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img