Турските судии полудеа по пеналот на Доминик Ливаковиќ: „Скандалозна грешка“

Хрватскиот голман Доминик Ливаковиќ промаши пенал на натпреварот помеѓу Сиваспор и Фенербахче.

Фенербахче киксираше во тензичната трка за шампионската титула. Кај Сиваспор одиграа само 2:2, но голема бура крена пенал во судиското надополнување за конечен резултат, кој го одбрани хрватскиот голман Доминик Ливаковиќ.

Реј Манај ја прими топката во шеснаесетникот, излегов пред Ливаковиќ, лошо шутираше крај голот, но во продолжението од акцијата дојде до контакт меѓу напаѓачот на Сиваспор и хрватската единица. Следуваше проверка на ВАР, која траеше дури пет минути, по што судијата покажа на белата точка.

Ова го разбесни Фенербахче, тие енергично протестираа, а се чини дека имаа добра причина за тоа. Поранешните турски судии по натпреварот ја коментираа спорната одлука, заклучувајќи дека се работи за скандалозна грешка!

„Судијата на ВАР направи скандалозна грешка. За каква ситуација ВАР го повика судијата? За Ливаковиќ? Па, тој не доаѓа неконтролирано. Ливаковиќ ги има стапалата на земја. И да имаше контакт, тоа не беше во моментот кога Манај тргна кон топката“, изјави Фират Ајдинус.

„Ако Ливаковиќ се лизнаше, метеше противник или направеше неконтролиран фаул, ВАР ќе го повикаше судијата и ќе го советуваше да ја погледне ситуацијата, дури и ако топката излезе во аут. Интервенцијата на ВАР беше прекрасна, моравме да почекаме три минути. Не е во ред да се чека толку долго, има полуавтоматски офсајд систем.

Судијата на ВАР го повика судијата поради потегот на Ливаковиќ, доколку имаше неконтролиран контакт, Хрватот требаше да добие жолт картон. Интервенцијата на ВАР е многу погрешна“, изјави Бахатин Дуран, пренесува турски Милиет.