More

  Бракот кој го потресе кралското семејство: Требаше да биде како од бајка, но следеше насилство и прељуба

  spot_img

  Кога 23-годишната Ен Кок се омажи за шкотскиот аристократ Колин Тенант во Норфолк на 21 април 1956 година, изгледаше како свадба од бајките, но времето покажа друга страна на приказната. Еве што се случи.

  Лејди Ана, ќерка на Ерл од Лестер, беше богата убавица чие семејство со генерации беше многу блиско со кралското семејство. Нејзината баба била љубовница на Едвард VIII, а нејзиниот татко бил младоженецот на Џорџ VI, додека таа била слугинка на крунисувањето на покојната кралица Елизабета, а подоцна и дама во чекање на принцезата Маргарет.

  Ен беше голема пријателка со младите принцези Маргарет и Елизабет, тие го поминаа своето детство заедно, додека Колин беше наследник на баронот Гленконер и семејниот имот во Шкотска. Тој ја запозна Ен на еден од баловите.

  Следуваше брак кој, како што е познато во британскиот двор, бил мрачен и насилен, истакнува Дејли Мејл.

  Колин, подоцна лорд Гленконер, бил физички и емоционален насилник кој често беснеел поради најмала ситница. Тој, исто така, постојано и бил неверен на Ен, од самиот почеток на нивниот брак, а се шпекулира дека и тој бил наводно бисексуалец.

  Според Ен, која сега има 91 година, Колин станал непријатен и насилен уште на првата брачна ноќ. Имено, тој се пожалил на нивниот сексуален живот и за да ја едуцира, ја испратил во париските бордели. И покрај тоа што се во брак 53 години и заедно имаат пет деца, нивниот сексуален живот, според дворјаните, никогаш не се подобрил. Во некои моменти и ставал ЛСД во пијалокот за да не биде поенергична и порасположена.

  Најгрдата страна на неговиот лик, според Ен, дошла до израз откако Колин го купил карипскиот остров Мустик во 1958 година. Откако потрошил голем дел од своето богатство градејќи ново село, тој се сметал себеси за крал и ја третирал Ен како таква.

  Како што раскажува Ен, неговата ароганција пораснала до таа мера што чувствувал право физички да напаѓа луѓе. Ен вели дека никогаш нема да ја заборави ноемвриската ноќ во доцните 70-ти, кога тие го прославуваа роденденот на своите ќерки близначки. Тогаш Ен стана поттик за неговиот гнев.

  Откако таа вечер го посетила барот, таа дошла на роденден и се извинила што доцнела. Колин грубо ја зграпчи, ја стави во својот автомобил и ја тресеше за 10 минути возење. Кога излегле од автомобилот ја удрил со стап по главата. Тогаш се исплашила дека ќе ја убие.

  По тие тепања, Ен завршила со сериозни повреди – тапанчето и пукнало, оставајќи ја глува на тоа уво до ден-денес.

  Ен вели дека тогаш се извинил бидејќи видел што направил, следеле среќни моменти, но потоа дошле на ред љубовниците.

  Таа вели дека разводот не доаѓал во предвид, бидејќи ја учеле дека бракот е нешто што е вечно.

  Колин беше ужасно љубоморен. Иако поминуваше со него колку што можеше повеќе време, Лејди Ен главно живееше во Англија со децата, додека тој повеќе го сакаше животот на Карибите.

  Во 2010 година, на Колин му беше дијагностициран рак на простата. Ен отиде на Карибите за да биде со него и да му помогне да оздрави.

  Тој го зададе последниот удар врз семејството по неговата смрт. Го промени тестаментот и се што имаше му остави на својот камериер Кент Адонаи.

  Ен рече дека овој потег е „последниот чин на неговата садистичка страна, онаа која уживаше во несреќата на другите и направи секој брак да му изгледа како невозможен товар“.

  „Луѓето често ме прашуваа дали Колин е геј или бисексуалец, особено откако дознаа за тестаментот. Инсинуациите беа континуирани и неизбежни. Вистината е дека ни јас не знам. Нашиот брак траеше 54 години. „Сега кога ќе погледнам наназад, горда сум што успеав да најдам начин да останам во брак со Колин – па дури и се согласувам со него дека не беше се лошо“, рече таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img