More

Ѓоковиќ го скрши Монфис за четвртфиналето во Синсинати

spot_img

Новак Ѓоковиќ го победи Гаел Монфис со 6:3, 6:2 и се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Синсинати.

Освен неколку нетипични форхенд грешки во првата половина од првиот сет, тајмингот на Ѓоковиќ на ударите беше значително подобар од првиот круг. Враќањето беше таму, а позитивна вест е поголемиот процент од првиот сервис.

Од резултатот од 3:3 во првиот сет Ѓоковиќ беше супериорен, а Монфис му помогна во бројните грешки, особено на форхенд страната.

Никој со никого немал подобар меѓусебен скор – Ѓоковиќ и Монфиса имаат нереални 19-0.

„Дефинитивно една од најбрзите површини на бетон што ги имаме на Тур. Разговарав со многу играчи, сите се согласуваат – топката скока високо и тешко се контролира. Затоа услугата дава толку голема предност. Знам дека тоа е клучот и се надевам дека така ќе продолжам“, вели Ѓоковиќ.

Првиот вистински тест на Нолет ќе биде во четвртфиналето – таму го чека Тејлор Фриц. Ѓоковиќ ги доби сите шест дуели досега, вклучувајќи го и оној во Торино минатата година, по два тесни брејка.Натпреварот е повторно закажан за 2 часот и 30 минути по полноќ, по натпреварот меѓу Жабур и Сабаленка кој започнува во 13 часот.