More

  Токсичен облак чад над Берлин: Букти пожар во голема фабрика полна со хемикалии, повеќе од 170 пожарникари на терен

  spot_img

  Токсичен облак чад над Берлин: Букти пожар во голема фабрика полна со хемикалии, повеќе од 170 пожарникари на терен. Децата затворени во училиштата
  Голем пожар избувна во фабрика во Берлин-Лихтерфелд, а пожарникарите предупредуваат дека токсичен чад се шири низ градот. Според првичните информации, четирикатницата била целосно опожарена. На жителите им се препорачува да не излегуваат и да ги затвораат вратите и прозорците. Учениците и наставниот кадар во околните училишта останаа „затворени“.

  Неколку училишта во опасната зона, вклучително и училиштето на Фондацијата Квин Луиз во Далем и основното училиште Атина во Лихтерфелде, објавија дека на учениците во моментов не им е дозволено да ги напуштат своите згради. Сите деца остануваат во зградите, а прозорците се заклучени. На децата им е дозволено да си одат само ако ги земе автомобил, во спротивно мора да преноќат на училиште.

  Според германските медиуми, пожарот избувнал во техничката просторија на првиот кат од катната зграда. Целата зграда сега е целосно зафатена од пламен, а цели делови се урнати. Бидејќи пожарот сè уште не бил под контрола, пожарникарите ги алармирале дополнителните служби за итна помош околу 14 часот.

  Во моментов на лице место има 170 пожарникари, изјави портпаролот на противпожарната служба Адријан Венцел за Rbb. Противпожарните операции се отежнати бидејќи службите за итни случаи не можат да влезат во зградата, продолжи Венцел. Бидејќи пожарот испуштал отровни гасови, сите служби за итни случаи кои се во близина на пожарот исто така ќе мора да бидат деконтаминирани.

  Според Венцел, во зградите има хемикалии, вклучувајќи бакар цијанид и сулфурна киселина. Исто така, постои ризик од формирање на токсичен водород цијанид. За откривање на загадувачи во воздухот, пожарникарите отсега ќе вршат мерења на поширокото подрачје на градот.

  Пожарникарите во моментов се обидуваат да спречат пожарот да се прошири на соседните згради. Во непосредна близина на пожарот има и други сали со хемикалии и бои, изјави Венцел.

  Противпожарната служба е на терен со 124 итната помош. Вработените во компанијата успеале да побегнат на безбедно. Околните згради како и деловните објекти беа евакуирани.

  Се очекува чадот да се движи над Штеглиц-Зелендорф, Шарлотенбург-Вилмерсдорф, Шпандау, Тегел, како и западно од Рајникендорф над Берлин. Во Бранденбург се очекува облачноста да се движи кон Велтен, Шенвалде, Фалкензе и делови од Доберицер Хајде, како и на југ кон Телтов и Стансдорф.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img