На најдобрите им се случува: Неуспех во кариерата на Модриќ, ова не го постигна од пет метри

Во последниот натпревар од 14. коло на шпанската Ла Лига, фудбалерите на Реал Мадрид го победија Кадиз со 2:1 на својот Сантијаго Бернабеу.

Германскиот фудбалер Тони Крос беше прво име на натпреварот кој најпрво асистираше за Едер Милитау во 40. минута за 1:0, додека во 70. минута Крос постигна фантастичен гол за 2-0. Германскиот играч од средниот ред упати громогласен удар од 20 метри и извонредно постигна гол за водство на својот тим од два гола.

Во 79. минута се можеше да се реши, но хрватскиот фудбалер Лука Модриќ од пет метри промаши празен гол на гостински терен. Многу брзо следеше казната, гостите во 82. минута со голот на Лукас Перез намалија на 1:2. Кадиз можеше да постигне бод, но Еспино го претвори домашниот гол со глава во судиското надополнување.