More

  1.222 новозаразени, а животот го загубија 31 лице

  spot_img

  Од направени 4.342 тестови регистрирани се 1.222 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство.

  Според информацијата, во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 21 починато лице и 1.502 оздравени пациенти

  Скопје – 649, Битола – 61, Тетово – 56, Куманово – 55, Велес – 50, Кавадарци – 49, Гостивар и Прилеп – по 35, Струмица – 34, Охрид – 26, Штип – 20, Неготино – 19, Кочани – 18, Струга – 16, Кичево и Гевгелија – по 14, Радовиш – 12, Крива Паланка – 9, Македонски Брод и Делчево – по 6, Берово, Ресен, Свети Николе и Валандово – по 5, Богданци и Дебар – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Дојран, Кратово, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (1.222), регистрирани се 157 реинфекции.

  Регистрирани сe 1.502 оздравени пациенти

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (62, 70г, 73, 83, 84 и 85), 5 лица од Куманово (65, 67, 72, 81 и 85), 3 лица од Битола (70, 80 и 89), 2 лица од Охрид (53 и 62), по едно од Прилеп (85), Радовиш (81), Виница (61), Македонска Каменица (83) и Неготино (62). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Скопје (3), Битола (2), Охрид (2), Делчево (1), Гевгелија (1) и Кичево (1). Починатите се на возраст од 63 до 86. Од пријавените лица, 2 се починати во болнички услови и 8 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 10.02.2022г.

  Од 31 починат,, 9 лица се целосно вакцинирани, кај 30 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 4.342 тестови преку: ИЈЗ-425, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–1, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-107, Авицена-189, Биотек-172, Систина-65, лабораторија Лаор-172, Синлаб-29, Ремедика-7, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-489, ВФВ Медикал-129, Ели Медика-30, Ројал Медика–28, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–13, Жан Митрев Струмица–17, Нова Лаб Дијагностика–21, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.824.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.842.926 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 286.096, бројот на оздравени пациенти е 265.945, на починати е 8.736, а бројот на активни случаи изнесува 11.415.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 131810, Активни 6863

  Куманово 15680, Активни 469

  Битола 13674, Активни 499

  Прилеп 13228, Активни 331

  Тетово 13039, Активни 384

  Кавадарци 9751, Активни 421

  Гостивар 9196, Активни 232

  Велес 8990, Активни 292

  Охрид 8312, Активни 260

  Штип 7755, Активни 114

  Струмица 7663, Активни 223

  Кичево 5179, Активни 136
  Кочани 4842, Активни 106

  Струга 4544, Активни 104

  Гевгелија 4042, Активни 154

  Неготино 3470, Активни 158

  Свети Николе 2570, Активни 77

  Ресен 2493, Активни 66

  Радовиш 2422, Активни 89

  Крива Паланка 2301, Активни 59

  Делчево 1862, Активни 48

  Берово 1683, Активни 27

  Дебар 1548, Активни 27

  Валандово 1487, Активни 65

  Виница 1339, Активни 26

  Пробиштип 1273, Активни 13

  Богданци 963, Активни 50

  Кратово 911, Активни 22

  Крушево 858, Активни 14

  Демир Хисар 799, Активни 18

  Македонски Брод 677, Активни 34

  Демир Капија 522, Активни 14

  Македонска Каменица 519, Активни 7

  Пехчево 446, Активни 8

  Дојран 248, Активни 5

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img