More

  Тесла отпушта 300 работници

  spot_img

  Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ објави дека ќе отпушти 300 „привремени“ работници во фабрика во близина на Берлин, откако најави отпуштања ширум светот поради слабата побарувачка и жестоката конкуренција во цените.

  Портпаролката на компанијата изјави дека 300 привремени работници биле отпуштени, додавајќи дека „работниците на Тесла не биле отпуштени“.

  Новинскиот портал Бизнис инсајдер претходно објави дека нема да им се продолжуваат договорите на привремените работници.

  „Колку што знаеме, нашиот договорен партнер веќе можеше да ги префрли повеќето од овие привремени работници на нови позиции кај други клиенти“, рече портпаролката на Tesla.

  Во март, компанијата објави дека вработила неколку стотици работници „на одреден временски период“ во фабриката во градот Грунхајде, во близина на Берлин.

  Во понеделникот, Тесла објави дека ќе отпушти повеќе од десетина од својата работна сила ширум светот, што би значело отпуштања за околу 14.000 вработени. Компанијата не ја соопшти точната бројка, а според годишниот извештај за 2023 година, во декември вработиле 140.473 работници.

  „Во подготовката на компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да се проучи секој аспект (…) за да се утврдат можностите за намалување на трошоците и подобрување на продуктивноста“, напиша извршниот директор Илон Маск во писмото до вработените во понеделникот.

  „Како дел од овие напори, темелно ја анализиравме организацијата и донесовме тешка одлука да го намалиме нашиот број на вработени за повеќе од 10 проценти на глобално ниво“, се наведува во документот.

  Фабриката во Германија моментално вработува повеќе од 12.000 работници.

  Маск најави отпуштања за 10 проценти од работниците и во 2022 година, велејќи им на директорите, како што тогаш објави Ројтерс, дека има „лошо чувство дека економијата не оди добро“. Компанијата досега не соопшти колку работници ќе отпушти во 2022 година, а нивниот број во меѓувреме се зголеми.

  На почетокот на месецот, Tesla прелиминарно објави дека испорачала приближно 387.000 возила во првиот квартал, приближно осум отсто помалку отколку во првите три месеци од 2023 година, без, меѓу другото, кризата во Црвеното Море и подметнувањето пожар во објектот во близина на Берлин.

  Компанијата ги намали цените неколку пати минатата година за да ја одржи побарувачката, што се одрази со скок на продажбата од 40 отсто и продадени 1,8 милиони автомобили. Приходите на крајот на годината нагло се забавија, на само три отсто, а раководството предупреди дека очекува многу послаб раст во 2024 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img