More

  TAG

  украина

  Новите тенкови значат многу за Украина. Прашање е само дали ќе стигне на време

  Тенковите М1 Абрамс што САД ќе ги испратат во Украина претставуваат значително подобрување во вооружувањето на Киев, но тие нема да направат разлика во...

  Се зголемува бројот на загинати во рускиот напад на станбена зграда во Днепар

  Бројот на загинати во рускиот ракетен напад кој уништи станбена зграда во украинскиот град Днипро се искачи на 14, додека спасувачите работеа во текот...

  Лавров ги претстави условите на Русија за крајот на војната: „Исполнете ги за свое добро“

  Предлозите на Москва за решавање на проблемите во Украина му се добро познати на Киев, а Украина или ќе ги исполни за свое добро...

  НАСА: Русија собра украинско жито во вредност од милијарда долари

  Оваа година Русија собра жито во вредност од приближно една милијарда долари на украинските полиња, објави американската вселенска агенција НАСА.Околу 5,8 милиони тони пченица...

  Украина нареди истрага за црквата поврзана со Русија

  Врвните безбедносни функционери на Украина наредија истрага за активностите на огранокот на Православната црква историски поврзан со Москва, изјави во четвртокот украинскиот претседател Володимир...

  Шпанија ги истражува бомбите испратени до украинската амбасада и фабриката за оружје

  Шпанската полиција истражува можна поврзаност помеѓу две писма со бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува...

  Украина наскоро ќе биде под снег, температури под нулата, а милиони без струја

  Од недела во Киев се очекува обилен снег, дневната и ноќната температура ќе се спуштат под нулата, а милиони луѓе во градот и околината...

  Борис Џонсон прогласен за почесен граѓанин на Киев

  Градскиот совет на главниот град на Украина, Киев, во четвртокот му ја додели титулата почесен граѓанин на поранешниот британски премиер Борис Џонсон. -„Градскиот совет на...

  Меркел „Немав авторитет“ да ја спречам војната,САД бараа да го запре процесот на издавање дозволи за гасоводи под Балтичкото Море

  Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и...

  Украина има нов план за проблеми со струјата и греењето

  Украинската влада во вторникот вети дека ќе изгради засолништа со снабдување со греење, вода и електрична енергија, предупредувајќи ги граѓаните да штедат енергија за...

  Latest news