More

  TAG

  украина

  Повеќе од 10 милиони Украинци без струја

  Повеќе од 10 милиони Украинци во моментов се без струја, објави во четвртокот вечерта претседателот Володимир Зеленски, додека украинската армија објави дека енергетската инфраструктура...

  Експлозии одекнаа низ Украина, се огласија сирените

  Сирените за тревога поради руските напади се огласија низ Украина рано во четвртокот, вклучително и во главниот град Киев, соопштија официјални лица. Локалните власти на...

  Канибали задолжени за руските тенкови!!!

  Русија зад себе остави вистински гробишта на тенкови и воена опрема во Украина. Дел од него може да се користи како старо железо, а...

  За прв пат од почетокот на војната: Пропадна важен договор меѓу САД и Русија на тема што го загрижува целиот свет

  Америка ќе обезбеди дополнителни 25 милиони долари помош за Украина, пишува Kyiv Independent. Одговорната американска агенција УСАИД соопшти дека средствата се наменети да им...

  Ракетни напади низ Украина, Киев без вода, експлозии во хидроцентрали

  Ракетни напади се случуваат низ Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев, неколку дена откако Русија ја обвини Украина за напад со беспилотни летала...

  Ракетни напади низ Украина, експлозии во Киев

  Ракетни напади се случуваат низ Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев, неколку дена откако Русија ја обвини Украина за напад со беспилотни летала...

  Повеќе од седум милиони раселени лица во Украина

  Повеќе од седум милиони луѓе се раселени во Украина до август оваа година, според истражувањето спроведено од меѓународни агенции. Повеќето од нив се жени, а...

  Три опции кои можат да доведат до избувнување на нуклеарна војна

  И Русија и НАТО спроведуваат речиси истовремени вежби на нивните нуклеарни сили оваа недела. Рускиот претседател Владимир Путин веројатно нема да употреби тактичко нуклеарно оружје...

  Наскоро нова битка за градот: Русите им порачаја на граѓаните на Херсон да си ги спасат главите

  Москва иницираше евакуација на населението од украинската територија под контрола на Русија, бидејќи се очекува нова битка за градот Керсон.Украина долго време планира целосна...

  По обвинувањата дека и помагаат на Русија, Иран се огласи

  И покрај соработката со Русија за одбранбените капацитети, Иран го почитува територијалниот интегритет на Украина, изјави во петокот иранскиот министер за надворешни работи во...

  Latest news