More

  TAG

  украина

  Мнозинството Европејци се задоволни од одговорот на ЕУ на руската агресија врз Украина

  Европската комисија објави дека истражувањето на Евробарометар покажува дека мнозинството европски граѓани го поддржуваат одговорот на ЕУ на руската инвазија на Украина и се...

  Бајден во Полска: Украина никогаш нема да биде победа за Русија

  Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека „Украина никогаш нема да биде победа за Русија“, обраќајќи се пред големата толпа во Варшава, Полска, по повод...

  Шефот на кинеската дипломатија: Конфликтот во Украина се интензивира и излегува од контрола

  Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг изјави дека Пекинг е длабоко загрижен поради конфликтот во Украина, кој „се интензивира и излегува од контрола“.Пекинг...

  ММФ се договорил со Украина? Очекуваат економско закрепнување

  Украина ќе може да побара финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), објави во петокот институцијата која ги следеше политиките на земјата, нагласувајќи дека...

  Британското Министерство за одбрана тврди: Русите се во голема дилема на фронтот

  Русија веројатно дополнително ги зајакна одбранбените позиции во централниот регион Запорожје на југот на Украина, особено во близина на градот Тарасивка, пишува Министерството за...

  Шефот на ЦИА: Следните шест месеци ќе бидат критични за Украина

  Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, изјави во четвртокот дека разузнавачката агенција проценува дека следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина во лицето на...

  Купил голема количина стари тенкови, а сега ги продава и ги испраќа во Украина

  На периферијата на Турне, поспан средновековен град во питомиот бругелијански пејзаж на француско говорно подрачје Белгија, седи скромен сив хангар, едвај скриен зад оградата....

  Грција не и ги дава на Украина тенковите Леопард, Бразил не и дава гранати

  Грција нема да испорача на Украина тенкови Леопард 2 од германско производство, изјави во вторникот грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, тврдејќи дека Атина веќе му...

  „Тенковска коалиција“: Украина објави какво моќно оружје добива уште во првиот бран

  Во првиот бран Украина ќе добие од 120 до 140 западни тенкови од коалицијата од дванаесет земји, објави во вторникот украинскиот министер за надворешни...

  Бајден одби испраќање Ф-16 во Украина, Западот е поделен по ова прашање

  Украинскиот министер за одбрана во вторник треба да се сретне со претседателот Емануел Макрон во Париз, во време на дебата меѓу сојузниците на Киев...

  Latest news