More

  TAG

  украина

  Украина, Полска и Литванија постигнаа договор за забрзување на извозот на жито

  Украина, Полска и Литванија се договорија за план за забрзување на извозот на украински житарки, објавија денеска властите.Според договорот, инспекциите на жито од украинско-полската...

  Вучиќ со пораки до Украина „Доколку го признаат Косово, би изгубиле се што имаат“

  Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторникот ја предупреди Украина дека ќе „изгуби сè што има“ доколку ја признае независноста на Косово, можност што се...

  Захарова: Зад нападот на мостот на Крим, Украина, Велика Британија и САД

  Москва денеска ја обвини Украина дека извршила напад на мостот што ги поврзува Русија и Крим со помош на Велика Британија и САД, соопшти...

  ФОТО Сателитските снимки пред и потоа го покажуваат обемот на катастрофата во Украина

  Компанијата Maxar Technologies објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Керсон, направени пред и по уништувањето на браната и поплавата како резултат на...

  Неколку деца се ранети во нападот во Украина, се уште има некои заробени во урнатините

  Спасувачите во градот Днипро на југоистокот на Украина извлекле бројни повредени од урнатините на станбена зграда по рускиот напад, соопштија украинските власти, а пренесува...

  Британци: Руските војници масовно се опиваат, имаат се повеќе смртни случаи поради алкохол

  Британците тврдат дека Русите досега имале вкупно до 200.000 жртви. Иако проценката не го наведува ова, веројатно е дека проценката на Министерството за внатрешни...

  ВИДЕО Русите ги напаѓаат Украинците со дожд од термит кој топи човечко месо и бетон

  На Твитер се објавени видеа од Украина на кои се гледа како оружјето го топи човечкото месо и голта метал и бетон, таканаречениот термитски...

  ВИДЕО Прва снимка од уништувањето по бруталниот руски ракетен истрел: Ракетите израмнија станбени згради, има мртви

  Десетина напади на руските сили долж Украина беа пријавени во четвртокот рано наутро. Киев утрово го разбудиле експлозии и детонации, а слична е ситуацијата...

  САД велат дека не размислуваат за испраќање Ф-16 во Украина

  Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека засега не се разгледува можноста за испраќање авиони Ф-16 во Украина, бидејќи, како што изјави...

  Зеленски на годишнината од војната: Ова ќе биде година на нашата победа

  Претседателот на Украина Володимир Зеленски (Зеленски) објави на социјалните мрежи по повод годишнината од руската инвазија на неговата земја.Зеленски рече дека на 24 февруари...

  Latest news