More

  TAG

  финска

  Пендаровски-Апликацијата на Шведскаи Финска за прием во Алијанса е испишување на уште една страница од историските промени во сојузништвото.

  По повод предадените апликации на Финска и Шведска за членство во НАТО, претседателот Стево Пендаровски ја даде следнава изјава: „Денешното истовремено предавање на официјалните писма...

  Финска и Шведска најавуваат: Во среда аплицираме за членство во НАТО

  Финска и Шведска ќе ја поднесат својата апликација за НАТО во среда, објави шведската премиерка Магдалена Андерсон на заедничката прес-конференција со финскиот претседател Саули...

  Русија жестоко им се закани на „Никој не треба да има илузија дека Русија едноставно ќе молчи и ќе го прифати влезот на Шведска...

  Руското Министерство за надворешни работи им се закани на Шведска и Финска со нивната одлука да влезат во НАТО. Заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков...

  Дали НАТО воопшто може да ги заштити Финска и Шведска?

  Финска е на самата врата на НАТО, а се очекува Шведска наскоро и официјално да ја потврди одлуката за влез во НАТО.Подолу е сè...

  НАТО за долгорочна стратегија за Русија, Финска и Шведска е на врата

  Министрите за надворешни работи на НАТО овој викенд се состануваат во Берлин за да разговараат за долгорочна стратегија, земајќи го предвид можниот влез на...

  Русија го прекинува снабдувањето со електрична енергија за Финска

  Русија од сабота ќе престане да испорачува струја на Финска поради неплатени сметки, објави во петокот снабдувачот на РАО Nordic Oy, кој е 100%...

  Финска се очекува денеска да објави дека сака да влезе во НАТО

  Финска се очекува денеска да објави дека сака да влезе во НАТО, што ќе биде голема промена во безбедносната политика на земјата. Финска, која дели...

  Шведска и Финска одлучуваат да влезат во НАТО, предупредува Москва на последиците

  Финска и Шведска се поблиску до одлучување за нивната најверојатна кандидатура за членство во НАТО, а официјалното соопштение се очекува во наредните денови, потврди...

  Во НАТО се разговараше за членството на НАТО и Шведска во Алијансата

  Можноста Финска и Шведска да влезат во НАТО беше една од темите за кои се разговараше на состанокот на министрите за надворешни работи на...

  Финска за евентуален за руски напад: „Ги чекаме уште од Втората светска војна“!

  Ако се остварат најлошите стравови на Европа - дека конфликтот во Украина ќе се прошири и на другите руски соседи - Финска ќе биде...

  Latest news