More

  Финскиот министер поднесе оставка по само 10 дена. Причината е бизарна

  spot_img

  Новиот министер за економија на Финска, Вилхелм Јунила, од националистичката Финска партија, поднесе оставка по само 10 дена на функцијата поради изјавите што ги даде на екстремно десничарски настан пред четири години. Џунила беше обвинета дека постојано ги спомнувала нацистите.

  Иако се извини и го преживеа гласањето за недоверба, тој во петокот поднесе оставка за да не му наштети на угледот на владата и Финска, рече тој, пренесе Би-би-си.

  Гледам дека е невозможно да продолжам да бидам министер на задоволителен начин“, најави тој.

  Што и претходеше на оставката?
  Неговата оставка доаѓа откако се дозна дека тој зборувал на настан на Националистичката алијанса во југозападниот град Турку во 2019 година. од локалната претседателска партија беше 88, исто толку колку што имаше и самиот Џунила на изборите истата година.

  Бројот 88 неонацистите го сметаа за симбол за поздравот „Хајл Хитлер“, бидејќи H е осмата буква од азбуката, што значи дека 88 означува „HH“, пишува Би-би-си.

  После тоа во март, Џунила му честиташе на друг кандидат кој го доби истиот број на друг настан. „Пред се, честитки за одличните изборни резултати. Знам дека тоа е добитен тикет. Оваа 88 се однесува, се разбира, на двете H, но нема да зборуваме за тоа“, рече на шега.

  Минатата недела тој на социјалните мрежи изрази жалење за своите постапки. „Се надевам дека на сите им е јасно дека силно и дефинитивно го осудувам холокаустот, антисемитизмот и сите антисемитски чинови.

  Петри Орпо, финскиот премиер и лидер на Националната коалициона партија, која беше прва на изборите во април, рече дека оставката на Џунил е „правилна и единствена можна одлука“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img