More

  Ердоган најави што мора да направат Шведска и Финска ако сакаат да влезат во НАТО

  spot_img

  Шведска и Финска мора да екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да го одобри нивното барање за влез во НАТО, изјави во понеделникот претседателот Тајип Ердоган.По руската инвазија на Украина, две земји поднесоа барање за членство во НАТО, што мора да го потврдат сите 30 членки на Алијансата.

  Турција особено ја посочи Шведска како земја која мора да заземе јасен став против луѓето кои Анкара ги смета за терористи, од кои повеќето се курдски милитанти.

  Анкара, исто така, ја обвинува групата за обидот за државен удар во 2016 година.

  Во јуни 2022 година, Шведска и Финска потпишаа договор за екстрадиција со Турција за да се надминат приговорите на Анкара и да се приклучат на НАТО.

  „Им рековме, ако не ни ги предадете терористите, вашето барање нема да помине во парламентот“, рече Ердоган, мислејќи на заедничката прес-конференција во ноември со шведскиот премиер Улф Кристерсон.

  Турскиот претседател бара екстрадиција на околу 130 „терористи“.

  Анкара минатата недела ја осуди видео монтажата направена од група блиска до Работничката партија на Курдистан (ПКК) во Шведска, во која за нејзините нозе виси марионета со ликот на претседателот Ердоган и го нарекува „диктатор“.

  Двете земји ветија дека ќе ги депортираат или екстрадираат осомничените за тероризам, потпирајќи се на турското разузнавање и законите на ЕУ.

  Портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин во саботата предупреди дека времето истекува и дека доколку двете земји ги исполнат своите ветувања, парламентот ќе ги ратификува нивните барања пред претседателските и парламентарните избори во мај.

  Калин смета дека Турција „не бара од Шведска или Финска ништо што не е во согласност со нивниот закон“ и додава дека Анкара е „многу реална“.

  Претходно во понеделникот, Кристерсон рече дека неговата земја е во „добра позиција“ во однос на ратификацијата на Турција за членството во НАТО.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img