More

  Рафа е мојот најголем ривал на сите времиња

  spot_img

  Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го нарече Шпанецот Рафаел Надал главен ривал во неговата кариера.

  – Се разбира, враќањето на Надал на теренот по долгата пауза влијае на мене бидејќи тој е мојот најголем ривал на сите времиња. Веќе подолго време немаме играно на ист турнир. Знаете, времињата се менуваат. Има млади играчи и двајцата даваме сé од себе за да останеме во првите редови. Мислам дека сè уште сме силни и убаво е да се види тоа, изјави Ѓоковиќ.

  Српскиот тенисер и Надал имаат одиграно 58 меѓусебни натпревари на АТП турнирите од кои 30 победи има Ѓоковиќ, 28 Шпанецот.

  Ѓоковиќ има 20 грен слем титули, Надал 21.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img