More

  Орбан оди кај Трамп

  spot_img

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан во четврток на Флорида, велат извори, помалку од една недела откако тој се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

  Посетата веројатно ќе ја поттикне загриженоста дека унгарскиот лидер работи како посредник меѓу Путин и Трамп.

  Трамп и Путин покажаа наклонетост еден кон друг за време на првиот мандат на американскиот претседател – честопати предизвикувајќи двопартиска критика. Неодамна, републиканскиот лидер рече дека верува оти може да го убеди Путин да ја заврши војната во Украина и да ги ослободи Американците притворени во Русија доколку биде избран за втор мандат, пишува TIME.

  Орбан ќе отпатува во одморалиштето Мар-а-Лаго на Трамп по самитот на НАТО во Вашингтон. Неговата посета на Москва стана фокусна точка на дискусија на собирот, каде што другите сојузници ветија дополнителна противвоздушна одбрана за Украина во нејзината тековна кампања против сеопфатната руска инвазија која започна во 2022 година.

  Неформална средба?
  Трамп, претпоставениот републикански кандидат, не побарал од унгарскиот лидер да постави основа за некаков мировен договор меѓу Украина и Русија, според еден од луѓето запознаени со посетата на Орбан, повеќе како неформална средба.

  Орбан, исто така, го посети претседателот Си Џинпинг во Кина оваа недела, по патувањето во Азербејџан претходно овој месец.

  На 1 јули Унгарија го презеде претседавањето со Европската Унија. Официјални претставници на ЕУ ги критикуваа патувањата на Орбан, тврдејќи дека тие би можеле да ги поткопаат ставовите на 27-члениот блок за глобалните прашања.

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во неделата изјави за Face the Nation на CBS News дека Орбан „јасно кажал кога дошол во Москва дека не отишол таму во име на НАТО“.

  „Различни сојузници на НАТО комуницираат со Москва на различни начини“, додаде тој.

  Блиските односи меѓу Трамп и Бајден
  Унгарскиот лидер и Трамп имаат блиски односи, а Орбан го посети Мар-а-Лаго во март. Трамп го почести со обиколка на неговата резиденција, вечера со поранешната прва дама Меланија Трамп, едночасовна средба со високи соработници и музички настап на бенд кој ги покрива песните на Рој Орбисон.

  Претседателот Џо Бајден ја искористи средбата на политичкиот митинг што следеше во Филаделфија, велејќи дека Орбан „не мисли дека демократијата функционира“ и дека „бара диктатура“.

  Администрацијата на Бајден го критикуваше Орбан за неговите пријателски односи со Путин, како и за законодавството во Унгарија за кое Стејт департментот предупреди дека може да ги „заплаши и казни“ критичарите на владата на Орбан.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img