More

  Шпанскиот премиер ги предупреди лидерите на НАТО на двојни стандарди

  spot_img

  „Ако му кажеме на нашиот народ дека ја поддржуваме Украина затоа што го браниме меѓународното право, тоа е исто како што треба да направиме за Газа“, предупреди шпанскиот премиер Педро Санчез на самитот на НАТО. Како одговор на обвинувањата на Пекинг дека тоа е клучен елемент на руската агресија против Украина, Пекинг го повика НАТО да престане да ја преувеличува таканаречената кинеска закана.

  На самитот на НАТО во Вашингтон, шпанскиот премиер Педро Санчез предупреди на двојните стандарди на Западот во однос на војните во Украина и Палестина.

  Премиерот, чија земја неодамна се приклучи на редот на земјите што ја признаа независна Палестина, повика во Вашингтон да се стави крај на „страшната хуманитарна криза“ во Газа и да се свика меѓународна мировна конференција за Палестина. „Ако му кажеме на нашиот народ дека ја поддржуваме Украина затоа што го браниме меѓународното право, тоа е исто како што треба да направиме за Газа“, рече тој.

  Тој ги предупреди лидерите, вклучително и многумина кои воено и дипломатски го поддржуваат Израел од почетокот на актуелната војна, дека постои реална опасност од натамошна ескалација во Либан. Во изминатите месеци, истакнати претставници на израелската влада отворено зборуваа за можноста за инвазија на северниот сосед, каде што се наоѓа либанското шиитско движење Хезболах. Западните земји ја отфрлаат можноста за усвојување санкции против Израел, како што направија во случајот со руската агресија во Украина.

  Пекинг го повика НАТО да престане да бара жртвени јарци
  Премиерите и земјите-членки на НАТО, вклучително и премиерот Роберт Голоб, ѝ порачаа на Кина дека „не може да дозволи најголема војна во Европа во поновата историја без негативни последици за нејзините интереси и углед“.

  НАТО, меѓу другото, ја обвинува Кина дека испорачува стока што може да се користи и за цивилни и воени цели, компоненти за оружје, опрема и суровини што ги користи рускиот одбранбен сектор.

  Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг објасни дека поединечните земји-членки ќе одлучат за можните мерки против Пекинг, но пораката на самитот е „многу силна и јасна“.

  Како одговор на обновените обвинувања од НАТО, Кина повтори дека Пекинг секогаш повикува на мировни преговори и формирање политички договор меѓу завојуваните страни во врска со Украина. Како што се убедени, ова е став поддржан и од „пошироката глобална заедница“, се вели во одговорот објавен на веб-страницата на кинеското претставништво во ЕУ.

  Кина нагласи дека не доставува оружје за страните во конфликтот и дека спроведува строга контрола на извозот на стоки со двојна употреба, што вклучува набавка на цивилни беспилотни летала. Обичната трговија со Русија не треба да биде цел на надворешно мешање или принуда, веруваат во Пекинг. Затоа Кина го повикува НАТО да престане да бара жртвени јарци и наместо тоа да се фокусира на смирување на ситуацијата.

  Тие потоа го повикаа да го напушти „менталитетот на Студената војна“, да го поправи погрешниот став за Кина и да не се меша во азиско-пацифичкиот регион. Тогаш тој треба да направи повеќе за мирот и стабилноста во светот, наместо да го дувне „т. јас. кинеската закана и предизвикот на конфронтација и ривалство“, се додава во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img