More

  Новиот шеф на НАТО ќе биде холандскиот премиер во заминување Марк Руте

  spot_img

  НАТО потврди дека холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе го наследи Јенс Столтенберг на чело на воената алијанса.

  НАТО денеска соопшти кој ќе ја води алијансата по заминувањето на Јенс Столтенберг.

  Холандскиот премиер во заминување Марк Руте беше потврден за нов генерален секретар на федерацијата. 57-годишниот Руте официјално ќе ја преземе функцијата генерален секретар во октомври. Со назначувањето, Норвежанецот Столтенберг, кој беше на чело на НАТО во изминатата деценија, ќе се повлече од шефот на алијансата.

  Потврдата на Руте, исто така, значи дека алијансата го реши прашањето за нов шеф пред јули, кога лидерите на алијансата ќе ја прослават 75-годишнината од формирањето на алијансата во Вашингтон. Руте се бори за позицијата од минатиот ноември, пишува Politico.

  Пред него е тешка задача, бидејќи само еден месец откако ќе го започне лидерството во САД, ќе се одржат претседателски избори, а резултатот би можел да има значително влијание врз судбината на алијансата. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп постојано изразуваше дека нема (повеќе) доверба во врската. Во исто време, унијата ја презема власта во време на зголемени буџети за одбрана, што главно беше предизвикано од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година. Оттогаш, практично сите членки му помагаат на Киев со воена опрема, а Холандија не е исклучок.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img