More

  Приведен првоосомничениот во акцијата „Омерта“

  spot_img

  Мурис Хоџиќ, првоосомничениот во денешната ФУП-акција „Омерта“, денеска е приведен по претресот на неговиот стан, снимен од камерите N1 лоцирани во сараевската населба Булевар каде се вршат апсењата.

  Во моментов во тек е апсењето на седуммина осомничени, а меѓу нив е и Хоџиќ, кој живеел во елитната сараевска населба Булевар на Штуп. Неговото приведување беше снимено од камерите N1.

  Претресите се извршени на 9-ти кат од оваа зграда, а освен на оваа локација се вршат и на повеќе места во Илијаш и Вогошќа, се поради кривично дело недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

  Жителите од оваа населба ни изјавија дека слушнале бучава во раните утрински часови, посочувајќи дека акцијата на ФУП започнала околу 05:40 часот.

  Инаку, Хоџиќ изнајмил стан во населбата Булевар, а при претресот во него имало уште две лица кои исто така биле сослушани.

  Во денешната акција беа вклучени и кучиња трагачи кои извршија претрес и во возилото на Мурис Хоџиќ.

  Инаку, Мурис Хоџиќ е лице познато на полицијата од порано, а во 2018 година го поврзуваа и со палење автомобили. Како што беше претходно напишано, тој и неговата девојка Наида К. беа обвинети дека запалиле четири автомобили во Сараево на улицата Авде Чука, а во таа прилика биле уништени и три автомобили бидејќи пожарот се проширил.

  На денешната акција „Омерта“ и претходеше повеќемесечна истрага на Обвинителството на КС и Федералната полициска управа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img