More

  Мајк Пенс го критикува договорот со Асанж: Да се ​​гони на највисоко ниво

  spot_img

  Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс остро го критикуваше најавениот договор за признавање вина на основачот на Викиликс Џулијан Асанж и го нарече „неправилен пропуст“, додавајќи дека тој требало да биде „гонет на највисоко правно ниво“, додека адвокатот на Асанж истакнува дека притисокот на австралиската влада и на поширокиот политички спектар даде резултат.

  „Не треба да има договор за да се избегне затворска казна за секој што ја поткопува… националната безбедност на Соединетите држави“. Никогаш“, рече Пенс на социјалната мрежа „Х“, откако Асанж и американскиот правосуден систем објавија договор за признавање на вината со кој ќе го ослободи основачот на Викиликс по години затвор.

  Австралискиот адвокат и советник за кампањата на Асанж, Грег Барнс, за Би-Би-Си изјави дека ослободувањето на Асанж е „одличен ден“.

  Барнс вели дека притисокот од австралиската влада и од целиот политички спектар – вклучително и делегација што ги посети САД минатата година – јасно им ставил до знаење на Американците дека има силна политичка поддршка за враќањето на Асанж дома.

  „Прилично е јасно дека Џулијан сега може да продолжи со својот живот“, рече Барнс.

  Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж го прифати договорот за признавање вина од САД во замена за неговата слобода и ја напушти ОК, на пат кон Саипан, остров во архипелагот Маријана, каде што ќе биде изведен пред суд во среда во 9:00 часот по локално време (вторник во 11 часот). :00 часот по средноевропско време) во Окружниот суд на САД.

  Се очекува после тоа да биде ослободен и да отпатува за Австралија каде го чекаат сопругата и двете деца.

  Викиликс објави дека Асанж скапо платил за почитувањето на принципот – општеството има право да ја знае вистината.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img