More

  15 јуни 2024 година: историски ден за Украина, Молдавија и Европската унија

  spot_img

  Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им посака на Украина и на Молдавија успешен почеток на преговорите за влез во ЕУ, кои се закажани за денеска попладне. Таа предупреди дека преговорите ќе бидат предизвикувачки и дека нема да има кратенки. Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола напиша дека тоа е историски момент.

  Како што рече Урсула фон дер Лајен во видеото објавено на социјалната мрежа Х, и покрај војната, Украинците и Молдавците покажаа непоколеблива решителност да бидат дел од европскиот проект и започнаа сеопфатни реформи.

  „Тие знаат дека нивното патување ќе биде предизвик. Преговорите за пристапување имаат за цел да ги подготват земјите-кандидатки за преземање на одговорностите што доаѓаат со членството. Затоа, нема да има кратенки“, нагласи таа. Во исто време, според неа, преговорите ќе бидат полни со можности за Украина и Молдавија, како и за целата Унија.

  Урсула фон дер ЛајенУрсула фон дер Лајен (Фото: ПРОФИМЕДИЈА)
  „Заедно можеме да изградиме поголема, подинамична и напредна Европа. Затоа ви посакувам многу успешен почеток на пристапните преговори“, рече Фон дер Лајен.

  Слично, во писмена изјава претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, истакна дека двете земји покажале исклучителна посветеност на реформите и европските вредности.

  „Тоа е почеток на долго патување. Иако денешниот ден означува важен чекор напред, ние исто така мора да признаеме дека патот напред ќе бара постојани напори, посветеност и дополнителни темелни реформи“, напиша тој. Тој увери дека институциите и членките на ЕУ ќе им дадат поддршка на Киев и Кишињев на секој чекор од патот.

  Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, на мрежата Х напиша дека 25 јуни 2024 година ќе влезе во историјата. „Ова е важен момент кој не зајакнува и не обединува во едно семејство. Нашата заедничка иднина започнува сега“, рече таа за почетокот на преговорите со Украина и Молдавија.

  Киев и Кишињев попладнево со посебни меѓувладини конференции ќе ги започнат преговорите за влез во ЕУ. Тие ќе се засноваат на преговарачки рамки, во кои правниот поредок на ЕУ е поделен на 33 поглавја групирани во шест тематски делови.

  Роберта МецолаРоберта Мецола (Фото: ПРОФИМЕДИЈА)
  Клучна е клаузулата за владеење на правото со која ќе почнат и ќе завршат преговорите. Останатите делови се однесуваат на внатрешниот пазар; конкурентност и инклузивен раст; зелен план и одржливо поврзување; ресурси, земјоделство и кохезија и надворешни односи. Денеска се уште не е планирано отворање на поглавја или делови.

  Украина и Молдавија аплицираа за членство во ЕУ само неколку дена по почетокот на руската агресија врз Украина во февруари 2022 година, веќе во јуни истата година лидерите на земјите-членки на ЕУ им доделија статус на земји кандидати, а во декември минатата година година одобриле почеток на преговори со нив. Ова може да трае неколку години, дури и повеќе од десет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img