More

  Израел продолжува со нападите врз Палестина. ОН веќе денес за целосен прекин на огнот?

  spot_img

  Соединетите држави во неделата го повикаа Советот за безбедност на ОН да ја поддржи нацрт-резолуцијата за прекин на огнот и размена на затвореници меѓу Израел и палестинското движење Хамас. Дипломатски извори предвидуваат дека веќе денеска би можело да се донесе одлука за резолуцијата, но гласањето сè уште не е потврдено од јужнокорејското претседателство. Израел веќе ја изрази својата поддршка за нацртот. Во меѓувреме, израелските напади во Палестина продолжија.

  Израел денеска ги продолжи воените операции во Палестина. Додека Соединетите Држави бараат поддршка од Советот за безбедност на ОН за предлогот за прекин на огнот во Газа, израелските сили убиле и раниле неколку луѓе во енклавата и окупираниот Западен Брег, објави палестинската новинска агенција Вафа.

  Израелската артилерија ја гранатираше главно областа околу Рафах на крајниот југ на Газа, додека авионите ги гаѓаа и преостанатите делови од опустошената енклава.

  Според катарската телевизија Ал Џезира, окупаторските сили извршиле бројни рации на Западниот Брег, при што биле убиени двајца Палестинци во одделни инциденти. Пред повлекувањето војниците привеле и неколку лица.

  ОН веќе денеска можат да постават предлог за итен и целосен прекин на огнот во Газа
  Новите воени операции се совпаѓаат со напорите на САД да го натера Советот за безбедност на ОН да усвои консензус за прекин на огнот во Газа. Американскиот повик во неделата го презентираше портпаролот на американската делегација во ОН, Нејт Еванс. Иако не го прецизираше датумот на гласањето, Еванс додаде дека членовите на Советот за безбедност не треба да ја пропуштат можноста и едногласно да го поддржат споменатиот договор, пренесе француската новинска агенција АФП.

  Според АФП, кој е запознаен со документот, предлог-резолуцијата за прекин на огнот, што членовите на Советот за безбедност ја добија во неделата, веќе требаше да добие зелено светло од израелската страна, што досега не се случило и претставува напредок во споредба со претходните предлози резолуции.

  Соединетите Држави му ја препишуваат одговорноста за усвојувањето на нацрт-резолуцијата на Хамас и ја повикуваат исламистичката група да ја прифати најновата верзија на нацрт-резолуцијата, а во исто време да се обврзат двете страни на итна, сеопфатна и безусловна имплементација на договорот. АФП.

  Резолуција за итен и целосен прекин на огнот
  Нацртот на новата резолуција предвидува прва фаза од прекин на огнот со непосреден и целосен прекин на огнот, размена на заробеници и повлекување на израелските сили од населените места во Газа. Последниот нацрт на САД, исто така, вклучува одредба за безбедна и ефективна дистрибуција на доволни количини хуманитарна помош за сите Палестинци во Газа. По првичното претставување на планот, Хамас соопшти дека позитивно гледаат на предлогот. За израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, пак, планот на Бидно беше нецелосен.

  На крајот на март, Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која се бара итен прекин на огнот во Газа за време на светиот муслимански месец Рамазан, што ќе доведе до траен прекин на огнот.

  Резолуцијата, која беше предложена од десет непостојани членки, меѓу кои и Словенија, ја поддржаа сите членки освен САД, кои ја окарактеризираа резолуцијата како необврзувачка, спротивно на одредбите на меѓународното право.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img